Като се има предвид, че хлябът е основна храна в много от нашите кухни, независимо дали става дума за хрупкава франзела, мека питка за сандвичи или плосък хляб, той изисква определени „грижи“. Въпреки популярността си, хлябът е изненадващо придирчив, когато става въпрос за съхранение и много от нас несъзнателно го саботират с неправилни техники.
И така, днес ще ви разкрием най-честите грешки, които всички допускаме, когато става въпрос за съхранение на хляб. Ако искате да научите как да запазите вкуса и текстурата на любимия си хляб и да сте сигурни, че ще остане свеж възможно най-дълго, това ръководство е за вас.
Съхранение в хладилника
Още: Какъв хляб е най-добре да ядем за отслабване?
Често срещано погрешно схващане е, че хладилникът е най-доброто място да запазите хляба си свеж. В крайна сметка студената среда не забавя ли развалянето? Въпреки че това може да е вярно за много храни, хлябът е изключение. Всъщност съхраняването на хляб в хладилник може да причини повече вреда, отколкото полза.
Най-вече защото студеният, сух въздух на хладилника ускорява процеса на застояване. В тази среда молекулите на нишестето в хляба бързо кристализират, докато влагата се изсмуква, което води до неапетитна суха, жилава текстура и мек вкус. За разлика от други нетрайни продукти като мляко или месо, хлябът се съхранява най-добре на стайна температура, на хладно и сухо място, далеч от пряка слънчева светлина и източници на топлина. Правилно опакован, замразеният хляб може да запази свежестта си с месеци.
Друг недостатък на охлаждането на хляба е рискът той да абсорбира миризми от други храни в хладилника. Хлябът е като гъба, която лесно попива всички близки аромати. Съхраняването му заедно с люти продукти като лук или сирене може да доведе до неприятен вкус.
Още: Уникален плосък балкански хляб със самардала
Съхранение в топла кухня
Установихме, че хладилникът е забранен, но какво ще стане, ако живеете в град с по-топъл климат? Докато твърде ниската температура може да изсуши хляба ви, топлата и влажна среда също може да повлияе на свежестта му.
Излишната топлина и влага осигуряват перфектните условия за развитие на микроби, така че в топла кухня може да откриете, че по хляба ви се образува мухъл само след кратък период от време. За да предотвратите това да се случи, важно е да намерите баланс между топлина и прохлада във вашата кухня. Разбираме, че вероятно не е толкова просто, колкото звучи, но добро място да започнете е да намерите най-сухото място.
Ако кухнята ви все още е твърде топла, за да оставяте хляба на открито, помислете за инвестиране във вентилиран контейнер за хляб, предназначен да регулира нивата на влага и да поддържа хляба свеж.
Още: Какво НЕ знаете за хляба без глутен, а трябва
Съхранение в пластмасов плик
Найлоновата торбичка, в която първоначално е бил опакован хлябът ви, може да изглежда като най-удобната опция, когато става въпрос за съхранение, но реалността е, че тя не прави никаква услуга на хляба ви. Въпреки че може да предпази от незабавно излагане на въздух и влага, пластмасата може да създаде задушлива среда за хляба, което води до разваляне и загуба на свежест.
Това е така, защото пластмасата може да улови влагата в торбата, създавайки влажна среда, която насърчава растежа на мухъл и ускорява застояването, особено ако кухнята ви е топла. Тъй като влагата се изпарява от хляба, тя кондензира вътре в торбата, създавайки перфектната среда за спори на мухъл.
За да избегнете мокър, плесенясал хляб, изберете дишащи опции за съхранение, които позволяват на въздуха да циркулира около хляба.