Охлаждането на тялото, когато температурите навън достигнат рекордно високи стойности, не е само въпрос на комфорт. Опасно високите температури могат да доведат до заболявания, свързани с топлината, вариращи от топлинни крампи до топлинно изтощение и топлинен удар.
Събрахме за вас няколко съвета, които могат да ви помогнат през цялото лято:
1. Променете тренировките си на открито, за да се възползвате от по-хладните часове на деня (рано сутрин или късно вечер). Ако не можете да промените времето на тренировката си, намалете го, като тренирате по-кратко или намалите нивото на натоварване – например вървете пеша вместо да бягате.
2. Носете по-свободни дрехи, за предпочитане в светъл цвят.
3. Памучното облекло и ленът са за предпочитане пред синтетичните материи.
4. Напълнете с вода бутилка със спрей накрайник и я съхранявайте в хладилника за бързо освежаване след дълго време в топлото време.
5. Вентилаторите могат да помогнат за циркулацията на въздуха в дома ви и по този начин да помогнат да се охладите.
6. Съхранявайте лосиони и други козметични продукти за лице и тяло в хладилника, за да спомогнат намаляването на подуванията, причинени от топлото време.
7. Приберете няколко пластмасови бутилки с вода във фризера. Взимайте си по една, когато сте готови да излезете навън. Когато ледът се топи, ще имате запас от студена вода със себе си поне за няколко часа в топлото време.
8. Хладна вана или душ със сигурност ще ви охлади моментно.
9. Борете се с дехидратацията, като пиете много вода заедно с други източници на електролити.
10. Някои хора се кълнат в малки, преносими, захранвани с батерии вентилатори. Можете да опитате такава навън, на плажа или дори в офиса.
11. Ако носите шапка, махнете я и налейте малко ледено студена вода в шапката, след това бързо я обърнете и поставете на главата си.
12. Избягвайте кофеина и алкохола, тъй като те спомагат дехидратацията.
13. Вместо горещи храни, опитайте по-леки ястия, хранете се на по-малки интервали с по-малки количества храна. Можете да включите в менюто си леки закуски, съдържащи студени плодове или нискомаслени млечни продукти. Като допълнителна полза по този начин няма да се налага да готвите до гореща печка.
14. Ако нямате климатик у дома, опитайте да прекарвате деня си поне частично на места, където има такъв - мол, кафе, офис, киносалон, споделен офис или друго.
15. И накрая, винаги слушайте здравия си разум. Ако топлината е непоносима, стойте на закрито, когато можете и избягвайте дейности под горещото слънце. Обърнете специално внимание на възрастните хора, кърмачетата и всеки с хронично заболяване, тъй като те могат лесно да дехидратират и са по-податливи на заболявания, свързани с топлина. Не забравяйте, че домашните любимци също се нуждаят от защита от дехидратация и заболявания, свързани с топлината.