Експертите уверяват, че хранителните навици са от първостепенно значение за нормализиране на теглото и поддържане на хармония. Не винаги обаче говорим за вредни вкусови предпочитания като такива - любов към мазно, пържено, сладко. Има и по-малко очевидни хранителни навици, които могат да доведат до наддаване на тегло.
Навикът да се яде всичко в чинията
„Докато не изядете всичко, няма да станете от масата“, всеки е чувал тази фраза в детството.
Мнозина продължават да следват тази настройка в зряла възраст, без дори да мислят за нейната вреда за фигурата.
Храна за компания
Тази точка е особено важна за офис служителите. Да пиеш чай „с нещо вкусно“, да се изкушаваш от почерпка от колеги, дори и да не си гладен, са типични ситуации в офисния живот. За съжаление, „нещо“ рядко се отнася до зеленчуци или други здравословни закуски.
Лекар: Тези 6 хранителни навика забавят стареенето след 50 години
Прекомерна любов към "доставките"
Съвременният ритъм на живот изисква невероятно голямо количество енергия от човек. Не винаги остава време и усилия за приготвяне на домашна храна. Не е изненадващо, че за мнозина се превръща в навик да поръчват готови ястия у дома. Този стил на хранене обаче заплашва да навреди на фигурата.
Пазаруване на празен стомах
Навикът е вреден както за фигурата, така и за портфейла. Чувството на глад по време на пазаруване ви кара да купувате много повече храна, отколкото сте планирали първоначално. И не винаги е полезна.
Храна пред екрана
Гледайки интересен филм, дъвчете нещо. Именно този психологически трик осигурява на киносалоните постоянно високи продажби на пуканки.
Но ако в киното този навик все още може да бъде простим, тогава определено не си струва да се придържате към него постоянно.
Когато човек е погълнат от това, което се случва на екрана, той спира да се фокусира върху храната и губи представа какво и колко яде.
"Спасение" на храната
Не най-очевидната причина за наддаване на тегло може да бъде навикът да дояждате остатъци.
Постоянното "преяждане" обаче може да доведе до превишаване на дневния лимит на калории.
Хранителните навици, които трайно разрушават тялото ви
Навикът да се утешавате със сладкиши
Сладкото често се възприема като вид хранителен "антидепресант". Захарта засилва производството на ендорфин, хормона на радостта в тялото, благодарение на който човек се успокоява.
Навикът да ядете сладкиши
Друг популярен навик е използването на сладкиши за стимулиране на мозъчната дейност. Така че много хора обичат да се освежават с шоколад по време на интензивна умствена работа. Когато голяма доза захар навлезе в кръвта, активността на мозъка и тялото като цяло наистина се увеличава. След 15-20 минути концентрацията се заменя с умора, сънливост и чувство на глад.
„Снемане на стреса“ с алкохол
Чаша вино след работен ден, петъчен бар с колеги - алкохолът често се превръща в най-лесното и достъпно средство за облекчаване на стреса.
Първо, трябва да се има предвид, че алкохолните напитки са доста калорични. Второ, алкохолът повишава апетита.
Плодове за вечеря
Изборът на плодове за вечеря не е добра идея. Особено когато става въпрос за храни с висок гликемичен индекс: банани, грозде, сладки ябълки. След 18:00 сладките плодове трябва да бъдат напълно изоставени.