Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени създадоха най-малката антена в света

15 януари 2022, 15:23 часа • 1086 прочитания

Учени от университета на Монреал, Канада, са създали най-малката антена в света. Нейната дължината е едва пет нанометра, пише сп. "Нейчър методс". За разлика от по-големите устройства, миниатюрната антена не е предназначен да предава радиовълни, а да разкрива тайните на непрекъснато променящите се протеини.

Още: Три дни музика и забавление в Пловдив с EON от Vivacom

Още: Vivacom посреща 58 стажанти от цялата страна (СНИМКИ)

Наноантената е направена от ДНК, която е около 20 000 пъти по-тънка от човешки косъм. Устройството е флуоресцентно, т.е. използва светлинни сигнали за запис и предаване на информация. Учените отбелязват, че тези сигнали могат да се използват за изследване на движението и промяната на протеините в реално време. Приемащата част на антената е в състояние да определи молекулярната повърхност на изследвания протеин. Тя фиксира отчетлив сигнал, когато протеинът изпълнява своята функция.

"Подобно на радио, което може едновременно да приема и предава радиовълни, флуоресцентната наноантена получава светлина с един цвят или дължина на вълната и, в зависимост от движението на протеина, след това предава светлината обратно в различен цвят, който можем да открием", обясняват изследователите. Целта на антената е да измерва структурните промени в протеините във времето. Известно е, че протеините претърпяват постоянни промени в структурата си и учените все още не разполагат с ефективни методи за проследяване на тази динамика.

Протеините са сложни молекули, които извършват редица жизненоважни дейности в тялото - от подпомагане на имунната система до регулация на органите. При движението, в което се намират непрекъснато обаче, те претърпяват редица промени - нещо, което е трудно за проследяване от специалистите. Съвременните технологии като ядрено-магнитен резонанс не са в състояние да проследят краткотрайните състояния на протеин.

Още: Vivacom предлага детския телевизор KIVI TV на страхотна цена и в комбинация с EON Kids

Още: 5G лято с двойно повече MB на максимална скорост в предплатените пакети на Vivacom

С помощта на миниатюрната антена учените са успели за първи път да наблюдават в реално време функцията на ензима алкална фосфатаза. Смята се, че той е отговорен при развитието на много болести, сред които рак и възпаление на червата. 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес