Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пазарни проучвания показаха цената на новия суперкомпютър: 10 млн. лева

01 октомври 2021, 15:05 часа • 2390 прочитания

Пазарни проучвания с участието на шест фирми показаха колко ще струва новият суперкомпютър на България – 10 млн. лева. Това сочи публикуваната в централната автоматизирана система за електронни обществени поръчки.

Проучванията са стартирали през август месец. Поканата, отправена от Института по информационни и комуникационни технологии (ИИКТ) към БАН е до всички заинтересовани страни.

От кандидатите се е очаквало да предложат технически и ценови оферти по зададени параметри за доставка на суперкомпютърен комплекс, изграден от хетерогенни възли. Изискването е той да е базиран на изчислителни технологии от най-ново поколение, с акцент на енергийната ефективност и да притежава способност за решаване на широк кръг научни задачи.

Общата му теоретична максимална производителност за всички възли с графични ускорители ще е не по-малка от 2000 терафлопа (1 петафлоп е равен на 1000 терафлопа, а 1 петафлоп може да прави един квадрилион изчисления в секунда – б.р.) .  

Получените оферти са шест, но една от тях съдържа само техническо предложение, без ценово. Усреднената стойност на базата на останалите пет ценови предложения дава резултат 9 877 283 лв.   

Припомняме, че по проект на обща стойност над 29,4 млн. лв. Българската академия на науките чрез своя Институт по информационни и комуникационни технологии стартира изграждането на съвременен Дейта център и суперкомпютърна система от ново поколение. Проектът „Изграждане и развитие на центрове за върхови постижения“ се финансира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“.

От 2015 година в Центъра за високопроизводителни пресмятания на ИИКТ в режим 24/7/365 работи суперкомпютър „Авитохол“. При въвеждането му той е бил под номер 331 в класацията Топ 500. Доставен е по договор с консорциум „ЕЙЧ ПИ ЕНД СИ Б“ЛГАРИЯ", в който участват фирмите „Хюлед Пакард - България“ и „Сиенсис“.

В началото на 2021 година суперкомпютърът беше разширен с 6 петафлопа дискова памет. В момента това е най-мощната изчислителна система не само в България, но и на изток от Чехия и Австрия, съобщиха от ИИКТ.

Бъдещият суперкомпютър ще бъде по-енергийно ефективен спрямо „Авитохол“.

Преди  година и половина на среща с президента Радев, директорът на директорът на Центъра за върхови постижения по информатика и информационни и комуникационни технологии Светозар Маргенов обясни, че първият суперкомпютър у нас е струвал 4 млн. лева, а цената на следващия ще е между 4,5 млн. лв. и 6 млн. лв., като е уточнил, че това обаче ще зависи от обществената поръчка.  

Основната цел на суперкомпютрите е да осигуряват изчислителен ресурс на най-високо европейско и национално ниво. Направата на краткосрочните тридневни прогнози е една от дейностите, които се случват с помощта на „Авитохол“.

„Ако не се ползва суперкомпютърът, друга научна станция може да направи същите изчисления за 2 седмици. Така времето за решаване на задачата е над времето за физически процес, който трябва прогнозираме“, даде тогава за пример Маргенов. С помощта на суперкомпютрите се правят изследванията за влиянието на климатичните промени и как различните сценарии ще повлияят на страната ни след 50 години, за да можем да бъде подготвени.

В периода  от средата на 2019-та до октомври 2020 Институтът направи три неуспешни обявления по процедура за доставка на система с възможност за съхранение и обработка на петабайти от данни, чиято прогнозна стойност беше над 6 млн. лв. без ДДС. Процедурата беше финализирана едва на четвъртия път. Спечели я фирмата „Сиенсис“ АД с над три пъти по-ниска цена - 1 940 000 лв. без ДДС. Тя включва доставка на компютърна система, състояща се от двойно резервиран MDS сървър, 4 двойно резервирани OSS сървъра, 8 сървъра за работа с обща памет, запомнящи масиви на основата на твърди дискове и на SSD устройства, както и комуникационно оборудване за осъществяване на вътрешни и външни връзки на системата.

Целта на проекта за изграждане на съвременен дейта център и суперкомпютърна система е България да утвърди лидерската си позиция в Югоизточна Европа в областта на високопроизводителните пресмятания.

Научно-изследователската инфраструктура ще се реализира на два етапа. Първо, изграждане на дейта център с капацитет над 3 РВ като в един петабайт (РВ) информация се съдържат 1024 терабайта и може да побере 500 млрд. страници стандартен текст или 745 милиона флопи диска. Предвидено е също така реализиране на първия етап от лаборатория за 3D-дигитализация и микроструктурен анализ с микронна резолюция. Вторият етап е изграждане на следващо поколение високопроизводителна изчислителна система с висока енергийна ефективност и производителност над 1 PFOP/s (петафлоп).

Вторият етап от изграждането на лаборатория за 3D-дигитализация включва оборудване за компютърна томография на динамични процеси със суб-микронна резолюция. 

Новата инфраструктура ще бъде интегрирана в европейските електронни инфраструктури, като по този начин се осигурява достъп до ресурси в EGI и PRACE – европейски междуправителствени организации за научни изследвания и усъвършенствани компютърни технологии.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес