След средата на миналия век не един и двама дизайнери и инженери са творили и измайсторили нещо с много футуристичен и нестандартен дизайн от бъдещето.
Още: Български курорт се класира в Топ 100 на най-добрите плажове в света
Още: Отвориха за посетители плаж, унищожен от Везувий преди 2 000 години
Този т.нар. дом във формата на летяща чиния е именно едно от тези творения. Въпреки главозамайващата си цена за вида, в който се намира сега на снимките по-долу, това е нещо с история и нещо, което носи в себе си духа на нестандартното и на разбиранията от една вече далечна епоха.
Известен с името Futuro Home (Къща на бъдещето) това е един от малкото останали екземпляри. В eBay е определена цена от 29,990 долара. Специално този Futuro Home се намира в градчето Берлин, Ню Джърси, САЩ.
Още: Вечната дилема – на море в България или Гърция
Още: Броят на туристите в Италия достигна рекордни върхове
Построен в края на 60-те години на миналия век, първоначално Futuro Home е бил използван като атракция от увеселителния парк Morey’s Piers.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Това са 20-те най-добри градски кулинарни дестинации за 2024 година
Още: Най-невероятните гръцки острови, които да посетите (СНИМКИ)
Въпреки обозначението „НЛО“ Futuro Home наистина е бил използван и като дом за живеене. Дизайнер на този обект е финландският архитект Мати Сууронен, който го създава през 1968 година. За изработката му се грижи Futuro Corporation, базирана във Филаделфия, Пенсилвания, първоначалният замисъл на това необикновено творение е бил за „преносима“ ски вила.
Лекият й пластмасов екстериор се пренася и конструира лесно и бързо, като можел ада бъде пусната и в масово производство.
Още: WEF: Най-добрите страни за туризъм през 2024 година
Още: Туристическа дестинация увеличава дневната си такса за посетители
За съжаление обаче всичко това не спасило Futuro Home от развоя на събитията по онова време.
По време на петролната криза от 70-те години цената на пластмасата се утроила. По този начин производството на Futuro Home се оказва крайно нерентабилно и реално до днес са оцелели едва 60 от тях.
Защо днес е проявява интерес към тези творения?
Отговор на този въпрос дава Пам Кюбер, експертен дизайнер относно ретро къщи. Според нея днешният интерес се дължи на интересните форми на Futuro Home.
„Мисля, че сме заинтригувани от тази концепция, защото тези изобретения приличат на летящи чинии. Все пак обаче кръглият дизайн ни води доста преди 68‘ година, което още повече засилва интереса на хората“, коментира Кюбер, цитирана от Huff Post.