Финансистът и предприемач Стефан Иванов, който постави световен рекорд, прекосявайки Атлантическия океан заедно със сина си Максим, обяви участието си в нова гребна експедиция. Тя ще е първата в света от Антарктида през Южния океан и ако е успешна, ще постигне 6 рекорда на Гинес.
Още: Български курорт се класира в Топ 100 на най-добрите плажове в света
Още: Отвориха за посетители плаж, унищожен от Везувий преди 2 000 години
„Мисията на Шакълтън“ започва през януари 2023 г. от Антарктическия полуостров, а крайната дестинация е Южна Джорджия. Предизвикателството е огромно, защото експедицията ще се проведе през считаното за най-опасно океанско кътче на планетата в района на Нос Хорн. Очаква се да има и огромни бури.
Ще проследим пътешествието, извършено от британския изследовател Ърнест Шакълтън и петима членове на неговия екипаж в тяхната ветроходна спасителна лодка – “Джеймс Кеърд”. Това плаване се смята от мнозина за най-великото пътешествие с малка лодка, осъществявано някога, което довежда до спасяването на всичките 28 членове на експедицията на Шакълтън“, съобщи Стефан Иванов в страницата си във Facebook – Neverest Ocean Row.
Настоящата гребна лодка е наименувана "Мисис Чипи" в чест на Хари "Чипи" МакНиш – дърводелецът от експедицията на Шакълтън, допринесъл за оцеляването на членовете на екипажа. Гребната мисия ще подкрепи инициативата за посмъртното присъждане на "Полярен медал" на Чипи.
Още: Вечната дилема – на море в България или Гърция
Още: Броят на туристите в Италия достигна рекордни върхове
Лидер на гребната експедиция ще е исландецът Фиан Пол – изследователят с най-много рекорди на Гинес в света, постигнати в рамките на една атлетическа дисциплина (33), включително най-много „Първи в света“ титли сред изследователите (14). Останалите участници са опитни океански и/или състезателни гребци и мореплаватели – Джейми Дъглас-Хамилтън от Обединеното кралство, Лиза Фартхофер от Австрия, Майк Матсън и Брайън Краускопф от САЩ, както и Стефан Иванов от България.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Това са 20-те най-добри градски кулинарни дестинации за 2024 година
Още: Най-невероятните гръцки острови, които да посетите (СНИМКИ)
„По време на плаването през Южния океан шестимата ще се сменяме денонощно в групи от по трима на всеки 1,5 часа. По този начин всеки от нас ще бъде на греблата по 12 часа на денонощие, освен ако гребането не бъде прекъснато от огромни бури, които са по-скоро норма, отколкото изключение в „Крещящите 60“ и „Яростните 50“ на Южния океан, през които ще навигираме“, сподели българският приключенец.
През октомври 2020 той и синът му Максим, който тогава беше на 17 г., прекосиха Атлантика с изработена от самите тях малка лодка – NEVEREST. Двамата отплаваха в средата на юни 2020 от Португалия и след 105 дни в океана слязоха на брега на Барбадос на 6 октомври. Максим Иванов постави световен рекорд за най-млад гребец в света, прекосил успешно океан – когато отплава, той беше на 16 г. и 293 дни.
Стефан и Максим завършиха първата океанска гребна експедиция за България, изминавайки около 8230 км. NEVEREST стана първата в света океанска гребна лоска, която прекосява Атлантика от изток на запад в сезона на ураганите.
Още: WEF: Най-добрите страни за туризъм през 2024 година
Още: Туристическа дестинация увеличава дневната си такса за посетители
ОЩЕ: "Неверест" - 4444 морски мили, 105 дни с гребна лодка през Атлантика в сезона на ураганите