Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Заводът за горене на отпадъци - куп неясноти и куп обещания

29 май 2018, 09:30 часа • 3130 прочитания

Липсата на прозрачност като че ли е най-големият проблем. Трябва да се обсъдят всички възможности, ние това искаме – извинявайте, но обществено обсъждане в 9-10 часа сутринта в работен ден ... Това заяви общинският съветник от Политическа група 5 Венци Мицов. Припомняме, че групата и неправителствената организация "За Земята" организираха вчера (28 май) протест – заради отказа да се обсъди отново идеята.

Темата за инсталацията за горене на отпадъци е открита от 2012 година, опонира съветникът от ГЕРБ Лорита Радева, съпруга на вътрешния министър Валентин Радев. Тя настоя, че с новата инсталация не се горят отпадъци, а се гори боклук за производство на енергия. И обърна внимание, че в 10 часа сутринта наистина имало обществено обсъждане къде да е площадката за новата инсталация, но имало три обсъждания. Докладът за това къде да е площадката сега е в съда, нали, попита Мицов, който поиска много сериозно да се помисли за обществените обсъждания.

Мицов постави и следният въпрос – след като "Топлофикация София" губи 18% от подаваната енергия по мрежата, няма ли с новата мощност да стане така, че да си купим по-голям радиатор, но прозорците да останат отворени? Взискателността към "Топлофикация София" не трябва да означава да спрем развитието на нови мощности, обясни Радева. И добави, че с новата мощност се подменят стари, т.е. това всъщност намалявало изхвърлянето на вредни вещества в атмосферата.

Финансови въпросителни

За мен екологичните опасения са на последно място – защото цялата информация, план-сметките, начина, по който ще бъдат разходвани 300 млн. лева за новата инсталация, се крият. Това заяви общинският съветник от Реформаторския блок Иво Божков пред Нова телевизия. Той посочи, че има съдебно дело заради отказа на Столична община да предостави подробни данни и общината обжалва.

Жалко е, когато колеги общински съветници манипулират така. Всеки общински съветник може да се запознае с информацията, увери зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) Николай Стойнев. Той обаче не коментира, че информация се дава само срещу подпис върху декларация за конфиденциалност, а обясни, че имало подробен доклад в интернет – затова се коментирали числа. Не можем да проиграем този шанс да затворим целия цикъл за управление на отпадъците в София, добави Стойнев.

Няма консенсус дали има или няма нужда от тази мощност. Умните градове правят така, че да гонят цел за рециклиране на 100% от боклука. Този завод няма да може да работи, ако няма боклуци, които да гори, изложи тезата си Божков. До 2030 година се поставя цел да се достигне 65% рециклиране и 10% отпадък на депо – това пише в новата европейска директива за градовете в ЕС, която се обсъжда и предстои да се приеме, опонира Стойнев.

Кой има доверие на "Топлофикация София", която ще управлява този завод, попита Божков. А Стойнев обяви, че още преди пускането на завода за механично и биологично третиране на отпадъци за София в столицата се рециклирал 34% от боклука, с неговото пускане се гонела успешно целта от 50% рециклиране.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес