Не мисля, че едно подобно разсъждение трябва да се базира на такава кратка статистика. Не съм сигурен, че аз трябва да ви отговоря на този въпрос – трябва да ви отговорят хората, които твърдяха, че не съществува такъв вирус, които горяха маски по площадите. Това заяви зам.-директорът на „Пирогов” проф. Николай Габровски, след като беше попитан как така България не само за ден, но вече и за седмица е номер едно в света по починали на 1 000 000 души население – 23,3 жертви.
Още: Нов специализиран женски кардиологичен център с безплатни прегледи през януари
Още: Заради грипа: Първо в Хасково спират свижданията в болниците и плановите операции
„На всички ни е по-трудно, моля, бъдете по-търпеливи”, коментира Габровски относно състоянието на здравната ни система. Той обясни и, че колкото и да са подготвени по-големите болници, те не могат да издържат. Професорът каза и очевидното – по-малки и дори нетолкова малки болници пренасочват пациенти към по-големи лечебни заведения в случаи, в които могат да ги поемат. „Имахме случай от доста голяма болница с оправданието „ние тук нямаме кардиолог, отивайте в „Пирогов”. За мен такива случаи са една абдикация и се надявам контролните органи да имат един по-добър поглед върху такива заведения”, каза Габровски, след като заяви, че въпросната болница, която не посочи по име, си работи по добри клинични пътеки с НЗОК.
Същевременно Габровски обясни, че голям брой негови колеги се заразили извън работа. За мен лично основният въпрос е доколко въведените мерки се спазват, коментира той пред Нова телевизия. Габровски счита, че дори по-леки мерки не се спазват, защото се считат за тежки. „10 човека не искат да носят маски и едва ли не сега всички ще ходим със скафандри”, каза той.
По принцип е така – съгласете се, че заради 10% неспазващи ще бъдем наказани останалите 90%, продължи Габровски. След като два пъти беше попитан дали властта не носи отговорност за случащото се, професорът пак прехвърли към обществото и неговата отговорност.
Още: МРРБ издаде визата за проектиране за Националната детска болница в София
Още: Студът не плаши грипа: Пет области са на прага на предепидемична обстановка
Март-април мислехме, че сме подготвени, докато не влезе първият пациент. Мисля, че и колегите общопрактикуващи лекари трябваше да направят огромна трансформация в работата си, но това не може да стане изведнъж. Не всичко е идеално, но затова трябва да бъдем солидарни, каза Габровски.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Колко дни си заразен при грип: Отговор от доц. Ангел Кунчев
Още: Проф. д-р Салих Йозгьочмен – ревматолог с безплатни консултации в София!
Не ми се мисли за сценарий „полеви болници”, но трябва да се готвим за най-черния сценарий, заяви професорът. Той обаче изрази задоволство от „наплива” от студенти и видя закалка за тях в сегашната ситуация.
Още: "Пореден ден с рекорден брой оздравели от COVID-19 за денонощие у нас"