Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Всички дела влизат в единна информационна система

26 юли 2021, 11:17 часа • 1825 прочитания

Единната информационна система на съдилищата отговаря на всички законови и подзаконови изисквания, за да се осъществява е-правосъдието. Toва заяви ръководителят на проекта за изграждането на Единната информационна система на съдилищата Гергана Мутафова при представяне ѝ във ВСС.

17 пилотни съдилища заработили с електронната информационна системата миналата година, като до края 2020 г. се включили до 43 съдилища. Всяка нова система, особено тази, която обхваща не само модули по случайно разпределение на дела, по деловодно управление на делата, но и по дейности, които касаят самото разглеждане на делата трябвало да бъде усвоявана много бързо от съдилищата. Поради необходимостта от доизграждане и оптимизиране на функционалностите на системата ВСС приел септември месец 2020 г. да се преустанови образуването на дела в системата до нейното оптимизиране.

Към настоящия момент всички съдилища образуват дела в тази система и проявяват изключителна мотивираност и желание за работа с е-системата. ВСС продължава да работи по оптимизирането на системата в полза на правосъдието и на гражданите.

От 30 юни 2021 г. електронни дела и електронните съдебните актове по тези дела ще бъдат доминиращи пред хартиените – т.е. вече ще се образуват само електронни дела.

Мутафова, която е и бивш районен прокурор на Пловдив обясни, че проектът се изпълнява от ВСС благодарение на сключен договор между кадровия орган и ОП „Добро управление“. Една година по-късно след решение на ВСС била въведена електронната системата за ползване във всички съдилища без административните, напомни Мутафова.

Единната информационна система на съдилищата е изградена за вътрешно ведомствено ползване, за да могат да се изработват електронни дела от самото иницииране на документ до приключването на решение на съда чрез присъда. Тя е една жива система, която се променя непрекъснато, каза Мутафова.

Тя няма заблуждения, че тази система е перфектна, но за да бъде надграждана, усъвършенствана трябва да работи и да се ползва от потребителите.

ВСС получили много критики за електронната система, като били от магистратите, служителите, но и от други ползватели, че кадровият орган не бил готов да започне с електронното правосъдие. Мутафова е напълно наясно, че това е една много непопулярна реформа и отговорността, която трябва да се понесе за нея. Посоката и целта, която следва да постигнем е една – е-правосъдието.

От своя страна координаторът на системата Вероника Имова добави, че единната информационна система била мечта преди 10 години. През 2011 г., когато се заговорило за електронно правосъдие, това бил един от основните елементи, заложени в усъвършенстването и реформата на съдебната система, обясни координаторът на системата.

Етапите в законодателството се случвали във времето непропорционално и неетично. Законът за съдебната власт, който през 2016 г. придобил едно широко значение на промени, които касаят организацията на работа на съдилищата, се въвело през 2018 г. извършване на процесуални действия и съдебни актове в електронна форма, напомни Имова. Оттогава досега в процесуалното законодателство липсвали норми, които да уреждат изготвянето на съдебни актове в е-форма и извършване на процесуални действия в такава форма, каза тя.

В процесуалното законодателство реформите, които били направени чрез въвеждането на правна регламентация, която да уреди управлението на съдебните дела, било въведено законодателство с промените в края на миналата година, обобщи Вероника Имова.

„Рим е изграждан 2000 г. Една система, която работи в такъв глобален вариант, който съчетава абсолютно всички етапи от управлението на съдебните дела, тази система се нуждае от единната подкрепа на всички играчи, които са въвлечени и въведени в тази реалност“, категорична бе Имова.

Тя е удовлетворена от свършеното, но очаква още много работа за оптимизирането на системата. Крайно време е да догоним развитите държави, пожела си Имова.

9928 потребители има в единната информационна системата. 3046 съдебни заседатели работят в нея.

950 магистрати работят отдалечено с единната информационна система. Тя се състои от 38 модула, като 19 от тях са функционални, а останалите 19 имат спомагателни роли в работата на системата.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес