Ваксините на "Пфайзер" и "АстраЗенека" са ефективни срещу индийския вариант на новия коронавирус при поставени две дози, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.
Още: Тези кози ще ви накарат да се запитате какво знаете за гравитацията
Още: Витка със свастики от XIII век е открита в Норвегия
Британският министър на здравеопазването Мат Ханкок каза, че резултатите от изследването на Националната здравна служба на Англия са много важни и ще позволят да бъдат намалени ограниченията. Но данните все още не са рецензирани.
Две дози от ваксината на "Пфайзер" са 88 процента ефективни (ефикасни) срещу заболяване със симптоми (т.е. да се разболееш изобщо, а не как ще изкараш заболяването) от индийския вариант B.1.617.2 и 93 процента срещу британския вариант B.1.1.7. Ефикасността на "АстраЗенека" след две дози е съответно 60 и 66 процента. Припомняме, че за успех при ефикасността от противогрипните ваксини се счита границата от 50 процента, а нерядко и това е непостижимо.
Ефективността на двете ваксини е 33 процента срещи индийския вариант три седмици след поставянето на първата доза, при 50 процента срещу британския вариант. Затова е много важно да бъдат поставени и двете дози от ваксината, подчерта Мат Ханкок - тъй като при две дози няма такава голяма разлика в защитата срещу различните варианти на вируса, независимо за коя ваксина говорим.
Още: Откриха най-старата 3D карта в света в палеолитна пещера близо до Париж
Още: Изследване: Една четвърт от сладководните са застрашени от изчезване
Все още няма достатъчно натрупани данни, за да се извади релевантно заключение доколко ваксините предпазват от тежко заболяване - т.е. все пак да се разболееш, но да не трябва да влизаш в болница. При настоящата информация обаче предположенията са, че ефикасността в този случай ще е още по-висока!
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Eye Peptides: Insights into Their Properties and Research Implications
Още: През Средновековието жените не са живели по-дълго от мъжете. Ето защо
В проучването са изследвани 1054 случая на индийския вариант (B.1.617.2) и 11 621 на британския вариант (B.1.1.7).
Британското правителство планира да отмени останалите заради коронавируса ограничения в страната на 21 юни.
Ваксинацията срещу новия коронавирус във Великобритания започна през декември миналата година първо с препарата на "Пфайзер", а след това от януари и с "АстраЗенека". От април се използва и ваксината на "Модерна".
Още: Лекар: Мъжете са по-склонни да развият някаква зависимост
Още: Нова образна диагностика на рака на простатата показва 94% успеваемост
Още: Какво значи ефикасност на ваксина срещу коронавирус?
Иначе, нов анализ на индийския вариант специално като данни от Великобритания сочи, че той се разпространява изключително бързо след население, което няма имунитет. Например в Индия, само за месец B.1.617.2 става доминиращ - от 10% от случаите стига до 80%, а във Великобритания за същия период - до 50%! Там главната територия на разпространение на индийския вариант е Болтън, но нивото на хоспитализации и смъртност за региона остава относително ниско. Заключението е, че ако вариантът се беше появил в Европа или САЩ в началото на 2020 година, резултатите щяха да са опустошителни. В повечето големи градове случаите щяха да се удвояват приблизително всеки ден. Системата на здравеопазването напълно щеше се срине, а 5 - 10% от населението вероятно щеше да умре. Сега обаче той е опасен за групи, които не са ваксинирани - предимно млади хора, но не изглежда да има много тежки случаи в такива ситуации.