Народното събрание прие на първо четене законопроекта на Делян Пеевски, Йордан Цонев и Хамид Хамид от ДПС за промени в Закона за банковата несъстоятелност.
Още: Хората на Доган ще крепят мнозинството до юни (ВИДЕО)
Още: "Галъп": Всеки втори смята, че ще има предсрочни избори
Това стана благодарение на гласовете на депутатите от ГЕРБ, като решението беше взето с 96 гласа "за", 10 "против" и 37 "въздържал се". "Обединените патриоти" не взеха участие в гласуването, с изключение на трима, които се въздържаха. Въздържаха се и от "Воля" - четирима депутати. БСП пък се разделиха - 10 социалисти гласуваха "против", а 30 се въздържаха.
Припомняме, че проектът беше огласен като мярка срещу вторичното ограбване на активите на КТБ. За целта се предвижда действие със задна дата на норми от проектозакона, за да бъдат обявени за нищожни редица цесии, при които вложителят се е споразумял с длъжника на банката, който е кухо дружество, и последният е поел неговото вземане, обаче не е платил нито на него, нито е внесъл дълга си на банката. Този момент подозрително покрива случая "Дунарит". Увеличава се от от две на пет години срокът, в който синдиците да могат да завеждат отменителни искове за такива сделки.
"Това беше грабежът на века от собственика на банката и неговия екип", обяви за пореден път вносителят Йордан Цонев. По думите му, ако още при възникването на проблема банката е била одържавена и капитализирана, както предложило ДПС, "цената за фиска щеше отново да е 3,6 милиарда, но загубите и щетите щяха да бъдат много по-малко".
Още: Николай Денков: Категорично няма да подкрепим вота на недоверие срещу правителството
Още: БСП: Прекратиха делото срещу Румен Овчаров за "Мини Бобов дол"
"При същата цена за фиска щяхме да имаме по-добри резултати, нямаше да се загубят пари на общини и болници", посочи Цонев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Продължаваме промяната" ще иска оставка, ако Митов замете скандала с ГДБОП