"Репортери без граници": България пада до 111-о място по свобода на печата

25 април 2018, 10:00 часа • 3559 | прочитания

България зае 111-о място в годишния доклад на неправителствената организация "Репортери без граници", посветен на свободата на пресата по света за 2018 г. Преди нас вече е и Македония - на 109 място. 

Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект

Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)

Според авторите на изследването България продължава да пада в индекса и е на най-ниска позиция от всеки друг член на Европейския съюз. "Репортери без граници" са проучили 180 държави, като страната ни пада с две места в класацията (от 109 място през 2017 г. до 111-о сега).

„Въпреки че в момента България председателства ЕС, е на най-ниско място в индекса от всички страни в Западните Балкани, някои от които са кандидати за членство в Съюза. Корупцията и сблъсъкът между медии, политици и олигарси е широко разпространено явление”, отбелязват от "Репортери без граници".

Докладът коментира неуспешния опит на Делян Пеевски да стане шеф на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и медийната му група "Нова Българска Медийна Група Холдинг“ ЕАД, която с шест издания контролира 80 на сто от медийното разпространение.

Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.

Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа

Изследването на "Репортери без граници" обръща внимание на разпределянето на европейски средства от правителството за "определени медии", което ефективно ги подкупва, за да бъдат "по-меки" в отразяването си или изцяло да се въздържат от засягане на определени теми. Този поток от средства се случва в условия на пълна липса на прозрачност, пишат още авторите на доклада.

"Заплахите и атаките срещу журналистите се засилиха през последните месеци и може да се окаже, че е опасно да бъдеш журналист в България", коментират от "Репортери без граници".

Докладът отбелязва, че новините за свободната журналистика са по-скоро лоши. Свободата на печата в света е намаляла през миналата година, а омразата към журналистите, която се засилва в Европа и САЩ, е заплаха за демокрациите.

Още: НИМХ: Миналият месец е един от петте най-топли месеци март от началото на века

Още: Отиде си легендарният барабанист на "Щурците" Георги Марков

Най-добри показатели по свобода на словото традиционно дават страни като Норвегия, Швеция, Холандия, Финландия, Швейцария, Ямайка, Белгия, Нова Зеландия, Дания и Коста Рика, отбелязват още от неправителствената организация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес