„БСП за България“ има взето политическо решение за неподкрепа на Сотир Цацаров за председател на КПКОНПИ. Това се посочва в позиция на ръководството на парламентарната група.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
Против това решение гласуваха само трима депутати. Беше взето решение - който има друго мнение, да се възползва от член 58, ал. 4 на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание и да изрази различната си позиция от трибуната на парламента. Чл. 58 ал. 4 дава възможност "на народен представител, който има мнение, различно от това на ПГ, да го изрази в рамките на 3 минути", посочват от партията.
В пленарна зала обаче, Цацаров беше подкрепен от доста повече от трима депутати и по-точно от 27. Ето кои червени депутати гласуваха срещу волята на централното ръководство на социалистите:
Бившият икономически министър от кабинета "Орешарски" Драгомир Стойнев, считан за "човека на Пеевски" при социалистите, председателя на икономическата комисия Петър Кънев, журналиста Тома Томов и параолимпиеца Михаил Христов, Богдан Боцев, Васил Антонов, Георги Стоилов, Георги Йорданов, Георги Вергиев, Георги Търновалийски, Димитър Георгиев, Добрин Данев, Иван Иванов, Иван Ибришимов, Любомир Бонев, Манол Генов, Мартин Обрешков, Николай Тишев, Николай Пенев, Николай Бошкилов, Радослав Стойчев, Светла Бъчварова, Смиляна Нитова-Кръстева, Теодора Халачева, Тодор Байчев, Цветан Топчиев, Чавдар Велинов.
От БСП посочиха още, че "никой от гласувалите за кандидатурата на Сотир Цацаров за шеф на Антикорупционната комисия не е направил публично това. Парламентарната група на „БСП за България“ има политическо решение за неподкрепа. Всеки, който не се е съобразил с това, носи своята лична отговорност“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Антон Кутев заяви пред bTV, че гласуването за Цацаров показало как БСП върви към разцеплениe. Кутев подчерта, че Корнелия Нинова не пожелала да задържи единството в парламентарната група на БСП, може би защото и не може. "Сигналът към Корнелия Нинова е, че тя си изпусна групата и това ще ѝ коства много неща", категоричен беше народният представител. ой вярва, че всичко тръгва от начина на работа на ръководството и че трябва да се търси друг вариант извън Корнелия Нинова като председател. "Трябва ни нова енергия – млад човек, който да бъде подкрепен от всички в партията", вярва Кутев.
По-различна позиция изрази зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Христо Проданов. Партията ни не е разделена заради гласуването за кандидатурата на Сотир Цацаров за КПКОНПИ", категоричен е той.
По думите му 27 гласа не означават бламиране на лидера. „Знам тези колеги как се държат по принцип в други заседания и с други решения“, обясни още Проданов. Той обърна внимание, че темата още не е коментирана на група и че най-вероятно това ще бъде обсъдено в събота на Пленум на партията.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
„Предният ден имахме заседание на парламентарната група, в което взехме решение, че не подкрепяме кандидатурата на г-н Цацаров. Тъй като имаше и обратни мнения и становища, дадохме възможност на хората, които мислят по друг начин да се възползват от Правилника за организацията на дейността на Народното събрание, да излязат от трибуната на парламента, да заявят обратната позиция и да направят така, както преценят, че е правилно“, каза още Проданов. Той посочи, че позицията е била за неподкрепа на кандидатурата на Сотир Цацаров.
На въпрос как се носи отговорност за подкрепата на Цацаров, Проданов отговори, че лична отговорност се носи по много начини, но преди всичко тя е пред избирателите и партията.