Проф. Кантарджиев: Натрупа се умора в органите, които трябва да упражняват контрола

31 март 2021, 09:14 часа • 5670 | прочитания

"Когато мерките продължат повече от 2 седмици се натрупва умора, не сме стигнали до крайностите, които наши съседи приложиха - полицейски час. Натрупа се напрежение и се натрупва умора и в органите, които трябва да  упражняват контрола, затова се предприемат мерки за разхлабване, но нищо толкова не се разхлабва - маските си остават и да не се събираме." Това коментира настоящата ситуация с разпространението на коронавируса проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) и част от екипа на Националния оперативен щаб (НОЩ) в интервю за bTV.

Още: Кристиан Вигенин с личен приоритет – справянето със „здравните пустини“

Още: Това действие намалява риска от развитието на Лаймска болест 10,7 пъти - още съвети от проф. Кантарджиев

По думите му, здравните власти се съобразяват с медицинските показатели, като натоварването на болниците в интензивните отделения. Той призна, че ситуацията е сериозна.

Проф. Кантарджиев допълни, че непрекъснато се разкриват легла. Той каза и, че в момента лекарите и болниците са много по-подготвени в сравнение с миналата година.

"Спрямо ноември миналата година, сега се намираме в едно плато, трябва до седмица да започне спад на броя на случаите", каза още той.

Още: Третият медицински хеликоптер вече е у нас (ВИДЕО, СНИМКИ)

Още: Онкологичен семинар: Група болници Мемориал и Здравен Информационен Център Медикъл Караджъ

По негови сметки около 2 млн. българи са "имунни" срещу вируса - затова изрази надежда, че до края на лятото ще имаме достатъчно "ваксинирано" население.

Проф. Кантарджиев допълни, че не само ваксината на AstraZeneca има странични ефекти, а и другите ваксини срещу коронавирус: "Мислите ли, че Великобритания ще допусне да се ваксинира масово с недобра ваксина?". Неговата препоръка към хората, които се ваксинират с другите ваксини, е да взимат 1-2 дни това антиалергични препарати. Прогнозата му е, че ваксината срещу коронавирус може да стане ежегодна. 

"Поне в близките 1-2 години ваксинираните може да се чувстват спокойни. Не може да кажем вечен имунитет", коментира още той.

Той обърна внимание на това, че хората късно търсят медицинска помощ при коронавирус и уточни, че това трябва да стане още при първи неразположения, а не да се чака.

Още: По един човек на смяна с психично болните: Персоналът застарява, а заплатите са ниски

Още: Мултиплен Миелом – болестта, която често се прикрива зад болка в гърба, слабост и умора

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес