Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

При нужда армията пази парковете от граждани

20 март 2020, 18:27 часа • 6788 прочитания

"Не иде реч за милитаризация, а за организация на ресурсите. Безспорно е, че ако се стигне до задълбочаване на кризата, ще има нужда от допълнителен човешки ресурс". Така коментира евентуалното включване на армията в дейностите по осигуряване на мерките, залегнали в Закона за извънредното положение, министърът на правосъдието Данаил Кирилов в предаването „Лице в лице“ по Би Ти Ви.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

„Армията няма да бори вируса, но би могла да участва като допълнителен, спомагателен ресурс в осъществяването на общите противоепидемиологични мерки. В момента допускаме, че всички полицаи, всички охраняващи затворите са здрави. Не искам да се случва, но в един момент може да се получи остър дефицит на хора и в такъв случай армията да се наложи да осъществява допълнителни функции“, заяви Данаил Кирилов. Като пример той даде дейности като подкрепа за екипите на РЗИ при проверките на място.

На въпрос, ако даден човек, например, пресича парк на път за вкъщи, дали ще може да бъде спрян от военнослужещи, Кирилов отговори: „Няма да ви арестува, но няма и да ви допусне. Просто ще осъществява функция по възпрепятстване на достъпа“.

„Целта тук не е репресия, а защита и то защита на най-голямата ценност, която имаме като общество, а именно здравето на гражданите. Целта не е да се гоним по улиците и да се проверяваме“, допълни той. Запитан за възможността някой да бъде подслушван, правосъдният министър заяви, че ако дадено лице се укрива от карантина и не е ясно къде се намира, мобилният оператор ще може да даде данни къде се намира той по клетките.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Данаил Кирилов посъветва възрастните хора да не се поддават на паника и да не предприемат никакви имуществени сделки в този момент. Въпреки това, по думите му, съществува възможност да се изповядват сделки пред нотариус, което, обаче, може да създаде риск за здравето на дадения човек.

„На практика имате отсрочка по кредитите – лихвата за месеца ще си остане дължима, но ако не се плати, няма да има допълнителна наказателна лихва, няма да направи кредита изискуем, няма да ви впише в Централния кредитен регистър, няма да ви образува изпълнително производство. Забранили сме всички действия на съдия-изпълнители, нека хората да са спокойни, че по време на пандемията няма да бъдат изгонени от жилищата си“, допълни правосъдният министър.

„В този закон гарантираме на хората, че няма да им посегнем на основните права, в крайни случаи ще се ограничава движението, но то ще се прави в техен интерес и в интерес на цялото общество“, заяви Данаил Кирилов като допълни, че няма апокалипсис по продуктовото осигуряване, а образованието върви нормално и в дистанционен режим. „Държавният резерв е обезпечен и последиците от това се виждат“, допълни той.

Данаил Кирилов уточни, че свободата на словото по никакъв начин не се засяга от мерките и действията във връзка с извънредното положение. „За да бъде една информация полезна, обаче, тя трябва да бъде достоверна“, завърши той.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес