Как за половин милиард не са ни показали СРС, а за заплатата на жената на президента ни показаха? Очевидно става въпрос за много битовизъм, но ни показва какъв е настоящият ни президент. Така бившият президент Росен Плевнелиев видя скандала между настоящия президент Румен Радев и прокуратурата.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
"Радев е нарушил закона през 2014 година и ще се бори за втори мандат, за да избяга от правосъдие", каза Плевнелиев пред Нова телевизия, според който Радев има безоблачен мандат заради добрата работа на правителството.
Той се изживяваше като морална алтернатива, плюеше по всички – ето, виждате, че не е никаква алтернатива, погазил е законът, коментира Плевнелиев. След като му беше припомнено, че КПКОНПИ не намери вина (заради давност), експрезидентът каза, че прокуратурата не действала по най-добрия възможен начин, но Конституцията била над всички и сега ВСС може да разследва дали СРС-тата са ползвани правомерно и са пуснати в публичното пространство законно – ВСС е длъжен да го направи, добави Плевнелиев. „От друга страна, държавният глава е нарушил закона – точка”, категоричен беше бившият държавен глава. Той поиска разкриване на всички документи – дали Радев е наруши трудовото законодателство, като е назначил жена си (тогава, по неофициална информация, те живеят на съвместни начала) за пиар на ВВС. "Всеки, който е нарушил закона, трябва да се знае и ние да сме наясно", смята Плевнелиев.
Според бившия държавен глава, за 3 години Радев заложил на популистката карта как всички били лоши, само той е добър, а СРС-тата показали същността му. "Той няма и не може да мисли, че има абсолютен имунитет. Морално той се провали – за върховенството на закона не му вярваме, той го наруши", подчерта експрезидентът, който смята, че Румен Радев работил само за имиджа си и се готвел да прави партия. Да направи партия обаче щяло да го провали, защото всички щели да си мислят, че като президент той се борел за властта, а хората обичали тези държавници, които се борят за тях.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
"Ако той отиде в Москва на 9 май, за да обслужи руският национален интерес и да посочи една България, която беше окупирана, имаме сериозен проблем", заяви Росен Плевнелиев.
Действията срещу хазартния сектор
По темата с хазарта, Плевнелиев коментира пред Нова телевизия, че дълги години сме обвинявали прокуратурата, че не е ефективна, но сега виждаме, че се работи на високи обороти. Според него, държавното обвинение почва да стига до най-високите етажи, до най-богатите. По думите му, проблемът бил, че никой вече не е имунизиран и въпросът е ще стигне ли прокуратурата до всички, които не спазват закона. "Не се притеснявам от свърхактивността, а доколко всички тези медийни акции са подплатени по същество, с доказателства, така че да има справедливост", каза Плевнелиев.
Попитан как така с хазарта се почна "5 години по-късно", бившият президент отвърна, че по-добре късно, отколкото никога. Той призова за подкрепа за прокуратурата, но поиска и пример за справедливост от държавното обвинение – тези, които са с правителството, да не бъдат забравяни, ако има данни, че са нарушили закона.
Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му
На въпрос защо досега от гледна точка обвинени чиновници най-сериозните обвинения са само за Държавната комисия по хазарта и може ли финансовото министерство 5 години да не види липсващи стотици милиони, Плевнелиев отвърна, че не може толкова време да няма адекватна оценка на риска. "Отдавна е трябвало да се активира някой, за да се види, че нещо не е в ред. От друга гледна точка действия има – сега ще следим какво ще се случи с този толкова чувствителен казус", коментира експрезидентът.
Според Плевнелиев, би било много трудно да преглътнем, че законът по отношение на данъчното облагане на хазарта е двусмислен, че някой депутат е лобирал, че можеш да избираш да платиш по-малко, защото е законно. "Ще остане у нас горчивината, че обикновено лобиране в Народното събрание е ощетило народа със стотици милиони", подчерта Плевнелиев. Той беше категоричен, че не американска намеса е довела до действията срещу Васил Божков.
Що се отнася до приликата с КТБ – как и тук се тръгва от "спор между съдружници", Плевнелиев видя като добър знак, че прокуратурата се е задействала по сигнал на обикновен човек (един от собствениците на Efbet Цветомир Найденов). Какво направи Найденов в телевизионните студия само преди три денонощия - припомнете си в този материал!