Януари се изтърколи без дори да го усетим и ето че вече е първият понеделник на февруари. Ние по традиция започваме деня с преглед на печата. Ето какво ни носи той в днешния ден.
Фалстартът на електронните винетки се оказа само видимата част на безобразията около въвеждането на новата система за събиране на пътните такси. В последните дни се трупат скандални разкрития за начина, по който Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) избира посредниците си и харчи парите на българските данъкоплатци.
Агенцията вече цял месец упорито отказва да отговори на няколко прости въпроса на в. "Сега". Един от въпросите, зададени пет пъти от 1 януари насам, е каква комисиона дава АПИ на фирмите, които ѝ посредничат за продажбата на е-винетките. Мълчанието не е случайно. Оказа се, че държавната структура плаща на партньори си скандално високите 7%. Това означава, че 7% от събраните такси ще отиват в касите на посредниците вместо за ремонт и строителство на пътища. Става дума за милиони левове.
Отделно вече по традиция няма яснота и какво става с проверката срещу финансовия министър Владислав Горанов за конфликт на интереси.
Скандалът от изминалата седмица, който запали Елена Йончева, изглежда ще държи още дълго влага в публичното пространство у нас. Коментари - било то отрицателни или не, валят ту към Йончева, ту към министъра на културата Боил Банов. Доказателство за това е поредната "новина около новината", поднесена на страниците на в. "24 часа". От нея става ясно, че бившият депутат от ГЕРБ Антон Тодоров е представил документи за три апартамента, вила, гараж, магазин и декари гори в София - все имоти на Йончева. Те били декларирани в Сметната палата, но това, което пита Тодоров е дали е декларирала парите за тях. Аааааа, за офшорките ли питате?! Не знаем, не знаем...
Тук четем, че сайтът airsofia.info дава сбъркани данни за въздуха. Вестник "Труд" твърди, че той отразява любителски уреди, които дават грешна оценка на чистотата на въздуха в София и само стряскат столичани. Не знаем дали е така, но се надяваме г-жа Йорданка Фандъкова също да се постресне от тези данни, били те точни или не, защото въздухът в София със сигурност е далеч от планинския...
Рушвети за близо един милион лева, взети от полицаи на различни нива в системата на МВР, са влезли в съда след разследване на прокуратурата и "Вътрешна сигурност" само за месец. Това показва справка на "Монитор" в редица дела, заведени по чл. 238 от Наказателния кодекс през изминалата година. Чудим се дали това си струва да бъде новина, тъй като ние у нас си живеем с рушвети от край време. Така сме си свикнали с тях, че по-скоро следващият път би си струвало да напълним страниците на вестниците, ако се случи така, че полицай не поиска рушвет! На това вече му се вика НОВИНА!