Общо още 80 млн. лева ще бъдат дадени на медиците на първа линия. Това заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов, който даде съвместна пресконференция със столичния кмет Йорданка Фандъкова. А причината е, че цяла България вече е в червената зона.
Още: Доц. Кунчев: Разбирам чувствителността към "Китай" и "вирус", но е малко несправедливо
Още: Безплатни инвитро консултации с репродуктивен специалист в София!
Парите отиват в следните направления - за доболнична помощ за укрепване на капацитета на общопрактикуващите лекари се отпускат 5 млн. лв. на месец допълнително и 1000 лв. за всеки лекар. 15 млн. лева отиват за антигенни тестове - всичко това ще бъде гласувано от правителството утре, 9 ноември.
Ситуацията в София
Според Фандъкова, не можем да си позволим да поставяме болниците под огромния натиск, под който са в момента. Затова столичният кмет предложила да бъде открита т.нар. COVID-зона - поликлиники, в които поетапно да се правят такива зони, за вземане на тестове, клинични прегледи и правене на рентгенови снимки на бял дроб.
Още: Бюджетна комисия не подкрепи намаление на ДДС за лекарствата (ВИДЕО)
Още: НЗОК се източва: Управителят на Касата се закани да запуши дупките
Откриването на тези отделения ще струва по около 3 млн. лева на човек. Екипът, който работи там, ще получава по 1000 лв. на човек на месец.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лекарите от болницата в Сандански оттеглиха оставките си
Още: Грипът ще набира скорост: Проф. Ива Христова каза кога ще ни удари и докога ще продължи
"Разбираме че усилията на лекарите стават все по-големи и натискът се увеличава всеки ден. Всеки трети, който е тестван е положителен", добави проф. Ангелов.
"Трябва да спазваме мерките - те не са максимално тежките, но трябва да се спазват. Все повече хора спазват тези мерки - всеки от нас трябва да знае, че от него зависи сигурността на целия град. Очакванията са за още по-сериозен натиск върху системата", уточни Фандъкова.
В момента 36 екипа на "Спешна помощ" обслужват София. Отговорили са на 70 COVID сигнала, 7 са за хора, нуждаещи се от хоспитализация. Чакат още 100 сигнала.
Още: Безплатен транспорт до Истанбул и медицински прегледи на специална цена – запишете се сега!
Още: 2024: Година на чудеса и постижения в Acibadem Турция
Около 3000 са случаите за COVID-19 за 24 часа, около 60 от тях отиват на болнично лечение, каза още д-р Георги Гелев, ръководител на столичната "Бърза помощ". "Никога не е имало над 500 адреса през деня и над 350 през нощта - за съжаление сме стигнали до този своеобразен рекорд", подчерта той.
Още: "Седмичните данни за коронавируса: Лъч надежда и куп черни рекорди"