Парламентарната комисия по здравеопазване не одобри промените в Закона за лечебните заведения, предвиждащи преструктурирането на Университетска болница „Лозенец“ и превръщането ѝ в национална педиатрична болница, предаде БГНЕС.
Още: Антъни Блинкен отива на посещение в Южна Корея
Още: Бюджетът е по-важен от съдебната реформа: Експерти смятат, че ще има правителство
След дълъг дебат предложението срещна подкрепата на едва 11 народни представители, а други 11 гласуваха с „въздържал“ се, с което то бе отхвърлено. Въпреки това законопроектът ще влезе за разглеждане на първо четене в пленарна зала, а здравният министър Кирил Ананиев, който остана изненадан от днешното гласуване, заяви, че тогава ще очаква подкрепа от тях.
Ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков отказа коментар след гласуването в комисия с аргумента, че ще изчака окончателното становище на парламента. Въпросът е от изключителна важност за Алма матер, защото болница „Лозенец“ е неговата учебно-клинична база, а факултетът по медицина и неговата акредитация са пряко свързани с нея. Именно за това преподаватели и студенти изразяват своето безпокойство от преструктурирането на болницата, което според тях може да се окаже фатално за техния факултет.
Промяната бе подкрепена единствено от ГЕРБ, и дори срещна отпор в лицето на "Обединени патриоти", а аргументът за това бе, че не е обсъждана на коалиционен съвет.
Още: Ще има ли кабинет и каква ще е ролята на ПП-ДБ? Анализ на журналист
В заседанието на комисията законопроектът бе представен лично от министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, а освен ректорът на СУ „Климент Охридски“ проф. Анастас Герджиков, на заседанието присъстваха директорът на болницата проф. д-р Любомир Спасов, както и студенти от Медицинския факултет към университета.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приближаваме ли се към правителство? ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН обсъждат коалиционно споразумение (СНИМКА)
Още: ПП остават опозиция на новото мнозинство на ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН? Анализ на политолог
По време на мотивирането на предложението министър Ананиев подчерта, че предстои да бъде направен финансов анализ на разходите за преустройството на лечебното заведение, както и одит на сегашното му финансово състояние. Здравният министър увери, че ще бъде търсен индивидуален диалог с всеки член на медицинския екип, за да се елиминира социалното напрежение и гарантира възможността специалистите да се реализират в същото или друго университетско заведения. „Няма проблем за Медицинския факултет към СУ и неговите студенти. Учебно-клиничната база на УБ „Лозенец“ се запазва. Нещо повече – ще се разшири клиничната си база с договори с други университетски болници. Преподавателите ще запазят академичните си длъжности. Дипломите на всички студенти – настоящи и бъдещи, ще са напълно валидни и аналогични на всички студенти по медицина“, категоричен бе министър Ананиев.
Според него и след промяната, акредитацията на учебното заведение ще се запази до изтичане на срока ѝ и няма пречка лекари в една университетска болница да са преподаватели в различни висши учебни заведения.
Още: И МВР увърта пази ли полицията Делян Пеевски
Още: Ремонтът на Аспаруховия мост: Тази година обявяват обществената поръчка
Проф. Анастас Герджиков, проф. Любомир Спасов
На промяната се противопостави ръководството на университета. Ректорът проф. Анастас Герджиков смята, че много от важните въпроси все още нямат отговор. „През последните дни нещата се съсредоточиха върху спора за акредитацията и дали тя ще бъде отнета, или не. Но този въпрос не е централен. Централният въпрос е как ще функционира факултета, ако загуби база или академичен състав?“, смята проф. Герджиков. Той подчерта, че никой не е против разкриването на национална детска болница, но това трябва да стане без унищожаването на болница „Лозенец“. „Няма никакъв практически начин да се запази академичният състав на медицинския ни факултет, който се състои изцяло от специалисти от болница „Лозенец“, ако се направи това преструктуриране“, категоричен е проф. Герджиков. „Този академичен състав ще се разсипе“, допълни той.
Според него, докато няма ясна визия за промяната, както и точно определени стъпки за извършването ѝ, болница „Лозенец“ не трябва да бъде преструктурирана. „Моля ви, помислете внимателно за това, което ще направите!“, призова проф. Герджиков.
Отношение по темата взе и директорът на лечебното заведение проф. д-р Любомир Спасов. „Персоналът и екипите са човешки същества. Вие ги прехвърляте оттук-оттам, сякаш това не е от никакво значение за съдбата на никого“, смята той. Проф. Спасов също призова промяната да бъде извършена едва тогава, когато има цялостна концепция за нея.