Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На фона на русофило-русофобски лафове от МВнР не заеха твърда позиция за Русия

28 март 2018, 09:05 часа • 4483 прочитания

Стандартна процедура – това заяви зам.-външният ни министър Георг Георгиев по отношение на привикването на посланика в Русия Бойко Коцев обратно в България.

Георгиев подчерта, че са ни необходими още разяснения, факти и доказателства, за да се стигне до евентуално експулсиране на руски дипломати от страна на България. На въпрос каква точно е позицията на България – дали случаят в Солсбъри е нападение срещу Великобритания или е атака само срещу Сергей Скрипал т.е. срещу една личност, Георгиев отвърна, че "не мисля, че България може да се поставя в ситуация", в която да не е солидарна с Великобритания. Той не се съгласи, че има натиск от Запада чрез големи медии – като CNN, The Guardian, да се включим в инициативата за гонене на руски дипломати

Не мисля, че можем да говорим за евентуален, потенциален и какъвто и да е военен конфликт. Трябва да се направи съответното разследване – от Организацията за химическите оръжия към ООН, да се види откъде може да е дошло това химично вещество, за да се изгради модел, каза зам.-външният ни министър пред Нова телевизия.

Що се отнася до българския президент и дали той е зависим от Русия, зам.-външният ни министър обяви, че останал разтревожен от някои елементи на случилото се по време на посещението на руския патриарх Кирил за 3 март. Георгиев не обвини директно Румен Радев в зависимост от Москва, като обаче си пожела изрично българският държавен глава да няма зависимости.

Коментари по оста "Русия"

Отзоваването на посланик в дипломацията е най-слабият начин за реакция и се прилага, когато между две страни има "търкания". Това не е достатъчно спрямо нашите съюзници от ЕС и НАТО, а и не е ясно защо г-н Коцев бива привикван. Засега България фигурира в международните новини като страна, която не реагира както повече страни-членки на ЕС и НАТО на това, което те считат за държавен тероризъм от страна на Русия. Това заяви бившият ни дипломат Стефан Тафров в коментар относно решението на премиера Бойко Борисов да привика в България "за консултации" в България посланика ни в Русия Бойко Коцев.

Поведението на Велика Британия е еманация на българската поговорка "някой ми изцапа гащите", опонира бившият вътрешен министър Румен Петков, според когото "трябва да има мярка в собственото безсилие и невъзможност да защитиш собствената си територия", визирайки подновените обвинения, този път в британския парламент, как Cambridge Analytica манипулирала Brexit. Не мисля, че ЕС трябва да възприема една от лошите черти на Варшавския договор – ако това е една от целите, нека сме наясно накъде вървим, добави той.

За случилото се в Солсбъри мнението не е само на Великобритания – там са страни, които не очаквах да са там, като Италия, Унгария, Македония, изброи Тафров. Въпросът е дали споделяме едни и същи ценности с нашите европейски партньори. Трудно е да сме частично бременни, каза Тафров, посочвайки, че и Франция, и Германия категорично се присъединиха към извода на Великобритания за Солсбъри. Когато в лицето на държавен тероризъм ти се колебаеш, се засилват съмненията, че сме 16-та република като по времето на Студената война. Това ни пречи на европейската интеграция – да попаднем сред основните страни-членки на ЕС, смята Тафров.

Г-н Тафров, стремежът ви да говорите сам ме кара да мисля, че сте сбъркали студиото – има едни други студиа, с хора с бели престилки, отвърна Румен Петков. Той напомни как Тони Блеър казал да се атакува Ирак преди 15 години, защото имали ядрени оръжия и "ние юнашки се включихме". Затова трябва да искаме доказателства, а България трябва да престане да се държи като барабар Петко с мъжете, да имаме независима външна политика, уточни той, правейки неволно или не лапсус "Жалък-Клод Юнкер". Нека когато се включваме към такива "надкряквания" без грам аргументи, да изчакваме за доказателства – защото иначе ще се връщаме към времето, когато се извиняваме с половин уста за стотици хиляди избити иракчани, каза Петков. И напомни как България беше обвинена за атентата срещу папата, а после са ни се извинявали.

За финал Тафров и Петков бяха на различно мнение и дали е възможно да има среща ЕС – Русия така, както имаше среща ЕС – Турция във Варна. За Тафров отношенията с Русия сега са много ниско ниво, а Петков изяви увереност, че е възможност. Бившият ни дипломат посочи и, че имало ново предупреждение от страна на САЩ към Русия, че в Сирия, при река Ефрат, пак имало предупреждение от американска страна, че руски наемници са опасно близо до контролираните от подкрепяните от Вашингтон сили територии.

Отношенията с Турция

Подобно на всички изказали се досега представители на правителството и Георгиев отчете срещата във Варна като успех. Относно на искането на БСП да се предостави стенограмата от срещата, за да се види дали Бойко Борисов е представил всички теми от интерес за България в двустранните отношения с Турция, зам.-външният ни министър увери, че това се е случило – от "душевните граници", за които говори турският президент Реджеп Ердоган, до тракийския въпрос.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес