Бившият социален министър Лидия Шулева коментира проблемът с втория стълб на осигуряване и предстоящата индексация на пенсиите. Според нея моментът е изключително важен за първата кохорта от пенсионери, родени след 1959 г.
Още: Viasat Explore представя: Зад решетките: Най-суровите затвори в света (ВИДЕО)
Още: Без БНТ2 и БНТ3: Емил Кошлуков моли да остане само БНТ1, за да спести пари
Тъй като факторите, които влияят на парите във втория стълб са прекалено много. Капиталовите схеми се правят за дълъг период – обикновено 40 г., колкото е трудовия стаж. Когато се е правила схемата през 2000 г. – са определили 20 г., но в тези години имаше 2 кризи и това се отразява. Не може да се компенсира изоставането, започна анализът си Шулева.
"Моментът е ключов и трябва да се вземат решения как ще се формират пенсиите на първата кохорта от пенсионери, родени след 1959 г. Има едно обсъждано решение - да им бъдат намалени пенсиите с 20%, което категорично е несправедливо по три причини: ощетяват ги за времето, половината от което са внасяли пълна вноска. Второ - пенсията от НОИ се формира 33% от държавата. Когато се изчислява процента, субсидията на държавата се маха и те отново се ощетяват. И трето - изчисляват се 5%, които доплаща държавата. Комулативно това намаление на пенсията от първия стълб трябва да бъде не 20, а около 5-6 %, което автоматически води до по-голяма пенсия за повечето хора, но не и за тези на минимална пенсия.", подчерта Шулева.
"Проблемът с минималните пенсии е голям: "Те винаги са субсидирани - с 40-42% от осигурителния доход – да кажем минималната заплата. Всъщност субсидиите винаги са били 50 – 54% т.е.тези пенсии, освен онези 33% , са субсидирани допълнително – дава им се – 50 – 54, 60% дори субсидиране от държавата. При втория стълб, когато няма откъде да се вземат тези пари, ще се получи за първата кохорта по-ниски пенсии", категорична беше тя.
Още: Излизат от бърлогите: Паркът за мечки в Белица отваря на 14 април
Още: Ако изборите са днес: Делян Пеевски ще е доволен
"Хората, които са се осигурявали на най-ниски нива трябва да отидат и да си преместят вноските в първия стълб за да получат поне една минимална пенсия. Няма откъде да дойдат парите", обясни тя.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Светът през обектива: Историята на Ина Чобанска, която превърна телефона си в прозорец към природата
Още: Kaufland и УАСГ стартират съвместна академия за студенти по строителство и архитектура
От 2000г., когато са правени тези прогнози, нещата се промениха и не трябва да се постолира нещо от тогава и днес. Хората трябва да могат да изчислят двете пенсии и , ако е по-ниска от минималната в страната, да се прехвърлят. Пак казвам , ако се запазят тези неща, има възможност, ако се намали този коефициент – пенсията да падне под 250.", обясни своите изчисления и препоръки Шулева - особено в момент, когато се говори за увеличаване на минималната пенсия.
В момента това, което се случва – повдигат се минималните пенсии, но средните? Докато минималните се стремим да са над 40% от осигурителния доход – средните са 30% от осигурителния доход. Това смакаване на пенсиите е изключително голям проблем и трябва да се обърне внимание на този въпрос.", посочи друг проблем в пенсионната система Шулева.
За детските надбавки и идеята да падне подоходния критерий коментарът на бившия социален министър беше следния: "Когато детските надбавки се даваха за всички имаше високодоходни родители, на които не им се занимаваше и не се възползваха. Но за нискодоходните - това е от решаващо значение. В тази ситуация аз бих подкрепила нискодоходните семейства. Нещата вече са такива, че дори средните заплати не са достатъчни за една издръжка, праговете отиват все в нискодоходните семейства. Тези детски надбавки имат огромно значение за хората с ниски и дори със средни доходи дори."
Още: Тревога или надежда: Как българите приемат изкуствения интелект
Още: Какво ще ни пробутат за Великден вместо агнешко: Говори Симеон Караколев