Драматичното развитие във всички сектори на икономиката заради коронавируса вече е ежедневие, а нивото на (икономически) стрес се покачва с часове.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Един от най-интересните сектори е енергийният, а там движението на цената на основната суровина - суровият петрол, предизвиква катаклизми.
В края на миналата седмица Русия не се съгласи да подкрепи намаление на производството заради коронавируса и отговорът на ОПЕК беше да махне всички ограничения на своето производство. Това доведе до цени от 30-35 долара за барел петрол, независимо от сорта.
Според анализ на "Кофас", потреблението на петрол в Китай вече е доста ограничено, а Международната агенция по енергетика прогнозира търсенето на петрол да се свие с приблизително 435 000 барела на ден през първата половина на 2020 година. Заради това "Кофас" прави прогноза от средна цена на барел петрол за цялата година 45 долара.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: "Русия обясни защо не е съгласна да намали производството на петрол"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Междувременно "Ведомости" цитира официални данни на "Газпром" за януари и те сочат драматичен спад на приходите на руската компания - 41,1%, т.е. малко над 3 млрд. долара приходи общо. Спадът на доставките е 11% т.е. доставени са 18,3 млрд. кубични метра, а данните са преди пандемията от коронавируса да удари света. От "Газпром" не направиха обстоен анализ за причините за спада.
Спот цените на европейските газови хъбове - почти 57% от дългосрочните договори на руската компания са обвързани с тях - през януари паднаха от 148 долара за 1000 куб. метра. почти един и половина пъти. На 10 март в холандския Title Transfer Facility 1000 куб. метра доставката на газ за април струва 101 долара.
Припомняме, че и "Булгаргаз" договори намаление на цената за България, като уточни, че във формулата за формиране на цената вече влизат и котировките на европейските газови хъбове. Енергийният министър Теменужка Петкова каза, че става въпрос за хъбовете в Италия, Германия и Франция. Actualno.com отправи официален въпрос към "Булгаргаз" кои точно са хъбовете, но отговорът беше, че има достатъчно коментари от компанията и темата повече няма да бъде коментирана.
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Цената на бензина и газа в България
Според специализирания сайт fuelo.net, средната цена на бензин А95 в страната е 2,19 лева за литър т.е. с 1 стотинка по-малко на дневна база. Най-ниско продават бензиностанциите на Марешки - 1,88 лева за литър, а най-скъпо продават "Лукойл", Shell и "Петрол" - 2,27 лева на литър. Има прогнози, че спокойно с движението на цената на петрола цената на бензина може да падне до средно 2,05 лева на литър.
Снощи, "Булгаргаз" отправи официалното си предложение към КЕВР за цена от 26,21 лева/MWh на природния газ за април (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС). За месец май към момента, "Булгаргаз" предвижда цена от 26 лева/MWh.
Още: "НА ЖИВО: Последна информация и всичко за коронавируса, 12 март"