България, която има силно про-руско лоби в правителството си, има нужда от повече време, за да реши дали да последва своите съюзници от ЕС и НАТО в гоненето на руски дипломати заради случая "Скрипал". Това обяви вицепремиерът Томислав Дончев в интервю пред Reuters от вчера (29 март).
Още: Енергийният министър: Близо 8100 абонати и 105 населени места са без ток
Още: Кирил Петков се спусна със сноуборд в района на Рилските езера (ВИДЕО)
България отзова посланика си в Москва за консултации по случая "Скрипал", но не последва повечето страни-членки на ЕС и НАТО, включително САЩ, които изгониха десетки руски дипломати в знак на солидарност с Великобритания, агенцията. Припомняме, че по-рано днес (30 март) премиерът Бойко Борисов обяви, че страната ни ще изчака повече доказателства по случая и към този момент няма да гони руски дипломати или технически лица.
"Политическата ситуация в България е такава, че подобни решения трябва да се вземат на базата на консенсус", заявява Дончев, визирайки мнението на част от управляващата коалиция и по-голямата част от опозицията, че трябва да се поддържат добри отношения с Русия.
"В момента, за добро или лошо, няма такъв консенсус", констатира българският вицепремиер.
Още: Депутатите като вандали през 2024 г.: Късаха кабели, заключваха се и се заливаха с напитки
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
България, освободена от османско владичество от Русия, припомня "Ройтерс", стана един от най-послушните сателити на СССР по време на Студената война. Много българи имат силни културни симпатии към Русия, с която споделят кирилицата и православното Християнствео.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
Това наследство се трансформира в коалиционно правителство на страната, в което дясноцентристката партия ГЕРБ споделя властта с три по-малки националистически партии, които в различна степен подкрепят добрите отношения с Русия и твърдят, че страната трябва да приеме балансирана позиция по случая "Скрипал".
Те се противопоставиха на призива на високопоставен служител на ГЕРБ да се последват съюзниците и да се изгонят руски дипломати.
И президента Румен Радев, и най-голямата опозиционна партия БСП настояват, че Великобритания трябва да предостави доказателства за участието на Русия в отравянето на Скрипал.
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Правителството свика Съвета за сигурност в петък сутринта, когато коалиционните партньори ще вземат решение какви мерки да бъдат взети по случая.
"Категоричен съм, че това (призивите към България да изгони руски дипломати – бел. "Ройтерс") е грешка“, заяви Волен Сидеров, лидер на проруската националистическа партия "Атака", един от младшите коалиционни партньори на ГЕРБ.
"Имаме един неясен случай, в който няма доказателства за участие на Русия", добави още Сидеров.
Дончев, в интервюто си пред "Ройтерс", заявява, че всяко действие, което предприеме България, ще бъде разглеждан като сигнал за солидарност с Великобритания, но и като сигнал към Русия.
Говорейки за международната ситуация, той е категоричен: "Взимайки предвид това, че нашето правителство е коалиционна... Не съм убеден, че подобно решение може да бъде взето лесно, или бързо".
"Това, което се случи във Великобритания е... неприемливо. То е варварско, това е химическо оръжие, това е бойно отровно вещество", констатира българският вицепремиер.
Що се отнася до историческите връзки между България и Русия, той заяви: "Това е безспорен факт. Историята понякога е добър, а понякога лош учител в политиката".