Най-важното е дисциплинирането на банковия сектор. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на 13-ата годишна среща на бизнеса с правителството, на която се очертава пътят пред страната ни към еврозоната и ефектите от въвеждането на единната валута.
„От една година се занимаваме с изтребители, а не с доходи и с това, което ще докара просперитет на хората“, заяви Борисов още в началото на изказването си.
Лидерът на ГЕРБ не пропусна да отговори на БСП и президента Румен Радев. "Да обвиниш българското правителство, че прави далавера с Тръмп и САЩ!? Това възможно ли е? Не. Благодаря. Но в България крадецът вика "Дръжте крадеца". Ние си пазим институциите. Спазваме Конституцията. Най-важните решения - в парламента. Ако някой иска режим, да го направи. Ние искаме демокрация и я спазваме", бяха точните думи на Борисов, който се възмути как се говори за упадък на демокрацията, като "ние два пъти сме им занасяли оставка".
Според премиера темата за въвеждането на еврото като официална валута в страната е изключително важна, а в нея влизат и възможните ефекти от това върху държавата, потребителите и бизнеса.
„Критиците към присъединяване на България към Еврозоната казват, че щели да се вдигнат цените. Да де, но държавите, на които искаме да приличаме, всичките са с евро. Второ – бих задал контравъпрос. Кои се плашат от въвеждането на еврото и защо? В банковия съюз и еврозоната нито централните банки, нито банките в съответната държава могат да си позволяват волности. Защо ни е страх тогава да дисциплинираме този сектор? Той е толкова важен за всеки един от нас“, категоричен бе още премиерът, цитиран от БГНЕС.
Той подчерта, че присъединяването на страната ни към еврозоната ще доведе до редица благоприятни ефекти, сред които по-ниски лихви по кредите, стабилна банкова система и много други.
„Ние, и като партия, и като правителство подкрепяме този път. Дисциплина, сигурност, прозрачност. И срещу пране на пари, и срещу лоши кредити, както и всички останало. Президентът на Франция Макрон какво ни каза: „Когато сте в този „клуб“, ние сме сигурни, че в България всичко е добре като банкова система“, посочи още Борисов, изразявайки задоволство от оценката на зам.-председателя на ЕК Валдис Домбровскис, който даде положителна оценка за това, че страната се движи добре по пътя към еврозоната.
Според Борисов има много възможни сценарии за развитието на Европа, а в момента е модерно да се говори срещу европейската бюрокрация, която според мнозина е раздута и работи тромаво. „Ако някой с малко опит в управлението седне и се замисли как може да координираш 28 държави, всеки със своите интереси и проблеми, без тази администрация, аз не си го представям“, смята Борисов.
Той допълни още, страната ни се възползва максимално от европейската солидарност и по времето на управлението на ГЕРБ е работено с всички еврофондове, без нито един от тях да бъде спиран. Нашите показатели са едни от малкото в Европа, които показват дисциплина и това се отчита, категоричен бе премиерът.
Като част от темата за евросредствата, Борисов говори и за АМ "Хемус", която щяла да е река, по която да текат инвестиции към Северна България.