Данните на компанията за безопасността на нейните ваксини срещу коронавирус не показват доказателства за повишен риск от образуване на кръвни съсиреци, за каквито случаи беше докладвано от няколко европейски държави през последните дни.
Още: Бивш белгийски премиер към Тръмп: Вие сте опасен невежа
Още: Арменският президент подписа закона за евроинтеграцията, Русия няма да е доволна
Това се казва в официално изявление на AstraZeneca, публикувано в петък.
"Анализът на нашите данни за безопасност на повече от 10 милиона записа не е показал доказателства за повишен риск от белодробна емболия или дълбока венозна тромбоза при която и да е определена възрастова група, пол, партида или в която и да е държава с Covid-19 ваксина на AstraZeneca. Всъщност наблюдаваният брой на тези видове събития е значително по-малък при ваксинираните, отколкото би се очаквало сред общото население", се отбелязва в изявлението, цитирано от БНР.
Това съобщение идва, след като няколко държави в Европа спряха разпространението на ваксината, след като споделиха опасения, че употребата й може да бъде свързана с повишен риск от неблагоприятни ефекти като кръвни съсиреци.
Още: Принц Андрю изглежда е бил жертва на "китайски улов"
Още: Новини около здравето на папата: Какво стана с гласа му?
Европейската агенция по лекарствата (EMA) също препоръча по-рано в петък актуализирани насоки за безопасността на тази ваксина.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Мелони се прегърна и с Вучич: Италия ще участва на Експо 2027 в Белград (ВИДЕО)
EMA сподели най-важните моменти от последната среща, проведена от Комисията за оценка на риска за фармакологична бдителност (PARC), посочвайки, че комисията разследва случаи на тромбоемболични събития след ваксинация с ваксината срещу Covid-19 на AstraZeneca.
"Ползите от ваксината продължават да надвишават рисковете и ваксината може да продължи да се прилага, докато разследването на случаи на тромбоемболични събития продължава“, се посочва в изявлението и се добавя, че все още няма доказателства за преки връзки между тях.
Освен това PRAC препоръча актуализация на информацията за ваксината, която да включва, че алергични реакции като анафилаксия и свръхчувствителност се случват с неизвестна честота, както и че вече са докладвани потвърдени случаи на тези реакции.
Още: Австрия и Германия със санкции срещу Додик