Малко над 3 млрд. лева струват коронамерките на България тази година, включително бонусът от 50 лв. към пенсиите. Това каза служебният финансов министър Асен Василев при приемането на първо четене на актуализацията на държавния бюджет за 2021 година. Той беше приет без нито един глас "против" от бюджетната комисия в Народното събрание.
Още: Фон дер Лайен: Няма по-свързани икономики от тези на ЕС и САЩ
Още: Красен Станчев: Тревогите на Европа от митата на Тръмп са силно преувеличени
По думите на Василев, имало много добра събираемост на корпоративния данък, данък върху дивидента, както и данъка върху доходите на физическите лица. Но депутатите от ГЕРБ Кирил Ананиев и Красимир Вълчев (бивши министър на финансите и на образованието), като Вълчев изрази опасение, че всъщност не над 3 млрд. лева ще може да се преразпределят, а под 1,5 млрд. лева и дори под 1 млрд. лева заради прекалено оптимистични нагласи в актуализацията.
Планът за възстановяване и устойчивост е изпратен неофициално в Брюксел, тази седмица получаваме неофициални коментари. След това ще бъде пратен официално планът, после одобрението е около месец-два т.е. в рамките на бюджет 2021 година, по думите на Василев. Той уточни, че се надява редовно правителство да внесе плана пред ЕК, но ако няма такова, то ще е безотговорно служебното да не го направи, предвид че редовно правителство може да има чак в края на ноември – началото на декември.
Ако средствата от плана не дойдат за този бюджет, проблемът е за българския бизнес, предупреди Василев. В бюджета преди актуализацията са заложени 1 млрд. лева приходи, които всъщност са разходи и то твърдим 1,6 млрд. лева, добави той, след като беше питан как се залагат приходи от план, който още не приет от ЕК и не са дошли пари по него.
Още: Как извънредното положение в енергетиката на САЩ се отрази върху цената на петрола?
Още: Шолц поиска европейски субсидии за електрическите автомобили
Служебният финансов министър говори и за АПИ – там били задържани пари, за да не бъдат харчени за аванси. Василев се възмути и, че Управителният съвет на АПИ е писал как Министерският съвет трябвало с постановление да отпусне пари за това или онова. За догодина средствата за АПИ са 900 млн. лева, а за тази година – 100 млн. лева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Икономическите нагласи в Германия се влошиха неочаквано рязко
Още: Държавата да купи рафинерията в Бургас: Писмо на икономисти и енергетици
Василев каза и други – 40% от всички данъци се събират в София. Съответно, държавният бюджет се превръща в „гара разпределителна”. Затова е важно да се стимулира всяка община да привлича бизнес, но и да се внимава да не станат бедните общини по-бедни.
Предистория на голямата рамка
В края на миналата седмица, по време на изслушването си в бюджетна комисия, представяйки параметрите на актуализацията, служебният финансов министър Асен Василев уточни, че в текущия вид на бюджета са заложени 1,196 млрд. лева за КОВИД мерки, за социални мерки и за избори. Мерките за здравеопазване пък са в т.нар. буфер, който е разпоредба в закона, даваща възможност на Министерски съвет да иззема и пренасочва пари целево за здраве. Към момента са изхарчени 2,390 млрд. за тези дейности, тоест вече са изхарчени 1,94 млрд. над това, което е заложено в бюджета.
Още: Има ли риск за доставките: Търсенето на природен газ в света се увеличава
Още: България е втора по ръст на продажбите на нови автомобили в ЕС през 2024 г.
Задаващата се нова вълна на епидемията обаче налага обезпечаване на здравните и социалните мерки, мерките за бизнеса, както и да се предвидят средства за защита на държавната ни граница с оглед мигрантския натиск заради ситуацията в Афганистан.
Актуализацията не е цялостна, уточни още финансовият министър и поясни: Допълнителни 575 млн. лв. са за социални разходи. Това включва 353 млн. за актуализация на пенсиите или продължаване на мярката с 50-те лева, 76 млн. за отопление, 72 млн. надбавка по закона за личната помощ, 35 млн. надбавка за пенсионери под линията на бедността и 30 млн. за подкрепа на родителите на деца до 14 години в епидемиологичната обстановка.
Има предвидени и 133 млн. лв., които са разчетени и за избори 2 в 1, ако бъдат отделни – сумата ще трябва да стане 183 млн.
Към МРРБ са заложени 100 млн. лв., които са необходими за зимната обстановка, тъй като всички средства в АПИ са изчерпани.
Има 90 млн. лв., които са основно за възстановяване на резерва на МВР и на Министерството на правосъдието, които са взети с буфера. Има и едни 16 млн., които са предвидени за загубени дела за КЕВР.
Предвидено и съкращение с 3% на разходите за администрация.
Още: Признание от Кирил Ананиев - не е мислено в първия бюджет за 2021 г., че ще има пандемия и тази есен
След първо четене на комисия: От ГЕРБ искат по 100 лв. допълнително за пенсионерите