Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Увеличение на площите с маслодайна роза в Старозагорска област

11 февруари 2020, 16:57 часа • 3763 прочитания

С 35% са се увеличили площите, засадени с маслодайна роза в Старозагорска област. Това съобщи днес в Стара Загора Лозана Василева, заместник-министър на земеделието, горите и храните.

Почти половината от заявените площи по директни плащания са заети с маслодайна роза - 49%, още 18 на сто от площите пък са засадени с друга етерично-маслена култура - лавандула. Прилагането на новия Закон за маслодайната роза, попълването на заявления за регистрация от розопроизводители и розопреработватели и всички промени и срокове ще бъдат разяснени на среща с в Казанлък на 18 февруари, съобщи в аванс Василева. 

От 2014 година до момента по линия на еврофондовете и държавните субсидии от националния бюджет са изплатени 723 милиона лева в област Стара Загора, отчете заместник-министърът. До момента за областта са сключени 299 договора за 125 милиона лева по Програмата за развитие на селските райони. Най-голям дял сред тях имат малките земеделски стопани - 105, следват ги договорите по мярката за модернизация на земеделските стопанства, които са 76 на брой. Договори за 2,5 милиона лева са сключили производители на аквакултури в Старозагорска област по програмата за морско дело и рибарство. 

Лозана Василева е в Стара Загора, за да вземе участие в информационната среща, част от националната информационна кампания на Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ). "Целта е да съберем земеделската общност и рибарите, да бъде обяснено какво предстои през 2020 година, какви са схемите и мерките за подпомагане, как върви дебатът в Брюксел и на какъв етап от подготовката сме в министерството във връзка с новите схеми и мерки за подпомагане през новия програмен период", обясни пред журналисти тя. Общ стратегически план ще обедини в един документ субсидиите по първи стълб - директни плащания, и по втори стълб - плащанията по програмата за развитие на селските райони. Новост в документа ще е фокусът към опазване на околната среда, за което ще и се залага задължителен процент екосхеми в него.

В момента текат дебати в Брюксел по предложението на Европейската комисия да има намаляващо плащане над 80 хиляди евро, а таванът на плащанията да е 100 хиляди евро, тъй като страните членки са на различни мнения по темата. "България следва позиция, че в страните членки трябва да има гъвкавост и всяка страна сама да определя тавана на плащанията, за да се отчетат спецификите на всяка една от тях", информира Василева и изрази надежда, че в рамките на годината да има по-гол яснота по този въпрос. 

Анжелина Велчева
Анжелина Велчева Отговорен редактор
Новините днес