Кораби като „Резос“ са строени на открито от суров материал и е изключено всякакво гниене на дъбовите греди. Така създателят на птицеглавия тракийски боен кораб инж. Георги Вълевски опроверга твърденията, че съдът е оставен да гние край язовир “Копринка”. Точно заради снеговете и дъждовете през зимата не е сложен долният ред на обшивката, т.нар. шпунтов пояс, за да не се появят проблеми с тази част на голямата лодка. За зимуването на съоръжението са взети необходимите предпазни мерки и на свръзките на дървените части е поставена специална смола.
Още: Коледна дарителска вечер в Стара Загора събра средства за проекта "Звезден ум"
Още: Кметът на Стара Загора: Коледарите съхраняват традициите и поддържат устоите на обществото
В четвъртък в базата на казанлъшкия Морски клуб „Севт III”, където зимува корабът, гостува известният български мореплавател Дончо Папазов. Според него съдът е „вложение в областта на културата, което напомня за богатото ни историческо минало“ и се строи по всички правила. Неговите домакини Георги Вълевски и Атанас Димитров, автор и ръководител на проекта „Археосвят - по пътя на великите“, направиха редовния оглед на водното съоръжение.
За довършването му предстои още работа, но тя ще бъде подновена, когато метеорологичните условия го позволят. Според конструктора инж. Вълевски в технологично отношение корабът „Резос“ е вярно копие на оригинала от храма на Мединет Хабу, а в създаването му той е вложил личните си знания и богат опит в строеж на плавателни съдове. В София се отиват птичите глави и оръжията за носа и кърмата на кораба. По план съоръжението трябва да е готово за Празника на розата в началото на юни.