Моята лична позиция като кмет е, че държавните областни болници трябваше да бъдат извадени от обхвата на търговските дружества отдавна и да преминат на бюджетна издръжка към Министерството на здравеопазването. Мнението изрази градоначалникът на Стара Загора Живко Тодоров в отговор на журналистически въпрос за състоянието на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ в областния град.
Още: Община Стара Загора очаква по-активна археологическа 2025 г.
Още: Зам.-кмет на Стара Загора: Градът се утвърди като водещ център на образованието в България
Живко Тодоров припомни, че за да се осъществи дългоочакваният ремонт на здравното заведение трябва да бъдат отпуснати капиталови разходи след вот в Народното събрание. „Най-добрият начин да се осигурят държавните областни болници, които имат социална функция също, е на тях да не се гледа като на търговско дружество с цел печалба! Това е пагубно за качеството на здравеопазването, след като накрая не се брои колко хора са излекувани, а пълни ли са леглата, за които едва ли не се търсят клиенти. За да има пари и за ремонти, и за консумативи, и за заплати на медиците, държавните областни болници трябва да бъдат на издръжка на Министерството на здравеопазването“, категоричен е кметът на Община Стара Загора.
Той допълни, че това е негова лична позиция, която изразява наблюденията му като дългогодишен кмет. „Длъжен съм да лансирам това, което смятам, че е правилно, че е добро и е редно да се случи – не можем да оставяме държавното здравеопазване в колапс и да виждаме държавна болница в лошо състояние“, дефинира Живко Тодоров.
Още: Община Стара Загора подкрепя идеята за база "Предай нататък"
Още: С аромат на билки и вкус на пелин посрещат празника си в старозагорското село Змейово
Относно бъдещето на сградата на бившия АГ-комплекс в Стара Загора, намиращ се на ъгъла на бул. „Руски“ и ул. „Ген. Столетов“, кметът съобщи, че засега разговорите за бъдещето ѝ са замразени, защото се очаква съставянето на редовен кабинет. „Имаме идея какво да правим, но чакаме, защото никой временен министър не иска да се нагърби с решаването на такъв казус“, отбеляза кметът. Той е категоричен, че оценката на сградата е нереалистична и не би се намерил инвеститор, който да плати 7 млн. лв. за постройка в буквално предаварийно състояние. „Тя се нуждае от минимум още 10 млн. лв., за да се ремонтира, ще излезе „златна“. Който я е оценил на 7 млн., трябва да си я преоцени, не е правилно това нещо“, обобщи позицията си Живко Тодоров.
Още по темата здравеопазване градоначалникът изрази пълната си подкрепа за единодушно гласуваната от Общинския съвет на Стара Загора декларация за създаването на Център за превенция, лечение и долекуване на инсулт в град Стара Загора. „Дал съм нашата позиция като община пред Министерството на здравеопазването, би следвало да има такъв допълнителен център в Югоизточна България. Разбират се аргументите, по-скоро е въпрос на комуникация и да се направи поправка във вече предложения проект, за да може да се включи и Стара Загора. Ние го очакваме и се надяваме да се прояви здрав разум“, изрази предпазлив оптимизъм Живко Тодоров.
Още: Стара Загора грейна в празнични светлини
Още: "Подкрепете доброто": Коледен базар за деца с увреждания в Стара Загора
Още: Община Стара Загора е готова за зимата