Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

120 трудови злополуки с 6 смъртни случая в Старозагорско през 2019

27 април 2020, 16:34 часа • 3581 прочитания

По оперативни данни на Националния статистически институт (НСИ) през предходната 2019 г. в област Стара Загора са регистрирани 120 трудови злополуки. на 32 от тях са станали с жени, а 6 от тях са завършили със смъртни случаи. Няма трудови злополуки, които са довели до инвалидност. За сравнение през 2018-а са регистрирани 148 трудови злополуки, от които 45 с жени, 8 смъртни и няма регистрирани, довели до инвалидност. 

Това отчитат от Регионалния съвет (РС) на Конференцията на независимите синдикати в България (КНСБ) - Стара Загора, в навечерието на 28 април, когато се отбелязва Международният ден в памет на загиналите и пострадалите при трудови злополуки.

6-те трудови злополуки, завършили със смърт, през предходната 2019-а със са в секторите "Горско стопанство" - 1 случай, "Добив на въглища" - 1, "Производство на изделия от други неметални минерални суровини" - 1, "Производство и разпределение на електроенергия" - 1, и "Сухопътен транспорт" - 2 случая. 

Според оперативната информация за трудовите злополуки трите икономически дейности с най-голям брой трудови злополуки през 2019 г. са добив на въглища с 24 злополуки с 1718 календарни дни загуба, производство на метални изделия - 24 злополуки с 2543 календарни дни загуба, производство на дървен материал и изделия със 7 злополуки и загуба на 879 календарни дни. Налага се изводът, че с най-голям брой трудови злополуки за Старозагорския регион остава добивът на въглища. 

За страната по оперативни на НСИ през 2019 г. са установени 2731 трудови злополуки, от тях 1082 са станали с жени. Регистрираните смъртни трудови злополуки са 89, а трудовите злополуки, довели до инвалидност са 14. За 2018-а цифрите съответно са - 2914 трудови злополуки, от които 1140 с жени, 92 смъртни трудови злополуки и 7 трудови злополуки, довели до инвалидност,което налага извода, че намалява броят на регистрираните трудови злополуки и на относителния дял на тези с жени. Има спад и в броя на смъртните трудови злополуки, но двойно са се увеличили случаите, довели до инвалидност. 

Това налага мнението, че дейностите по осигуряване на здраве и безопасност при работа  в голяма част от предприятията, особено в малките и средните, се възприемат предимно като задължение, наложено от закона. За подобряване условията на труд работодателите не влагат достатъчно финансови средства и допускат значителни нарушения на трудовото законодателство, което личи и от посочените данни.

Това е и основната причина България да е в челото на негативната класация сред държавите членки, които са с два пъти по-висок брой от средния за Европейския съюз със смъртни случаи на работното място.

Утре в 12:15 часа РС на КНСБ в Стара Загора ще отбележи Международния ден на загиналите при трудови злополуки работници и служители пред паметната плоча, която се намира в източната част на парк "Пети октомври".

Анжелина Велчева
Анжелина Велчева Отговорен редактор
Новините днес