350 хектара или 7% от всички общински гори на Златица са поставени под защита като „гори във фаза на старост“. Тя е деветата община в България, която ще полага грижи за своите стари гори.
Решението на общинския съвет е взето в края на юли месец с пълно единодушие - с 12 гласа „за“, без „против“ и без „въздържал се“, става ясно от справка в сайта на общината.
Според природозащитната оргаизация WWF (Световен фонд за природата) този успех идва благодарение на целенасочената и интензивна работа с представителите на общината.
Защитените гори са съставени предимно от бук, зимен дъб и цер, а средната им възраст е между 100 и 170 години.
„Старите гори са естествен резервоар за генетичен материал и зона на спокойствие за много видове, чието съществуване е в пряка зависимост от горските екосистеми. Основната заплаха за старите гори е извършването на дърводобив, което променя драстично техните характеристики и води до изчезването на обитателите им – голям брой защитени видове, които не могат да оцелеят в стопанисвани гори, като например белогърбият и трипръстият кълвач, пернатоногата кукумявка, бръмбарът алпийска розалия и широкоухият прилеп. Освен това човешката намеса в старите гори води до нарушаване на водохранните и противоерозионните им функции“, казва Нели Дончева - главен експерт в практика „Гори“ към Световния фонд за природата.
Опазването на старите гори е една от най-важните мисии на WWF в България. През последните години природозащитната организация извърши проучвания на територията на 62 общини от цялата страна, като установи и картира близо 8 200 хектара стари гори.