Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съмненията, че референдумът за застрояването на "Младост" е спрян незаконно, се увеличават

25 октомври 2018, 13:30 часа • 2040 прочитания

Районната администрация на "Младост" не може да каже какъв е броят на пререгистрираните жители на района. Това става ясно от отговор на кмета на района Румен Русев до Сдружение за оптимизиране на правосъдието и администрацията (СОПА) по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ).

Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета

Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори

Отговорът всъщност е само един от общо три, касаещи казуса с несъстоялия се заради решение на Столичния общински съвет (СОС) референдум за застрояването на „Младост”. И съгласно корекцията се оказва, че в периода 14.11.2016 - 12.12.2016 година само 44 души са навършили пълнолетие за района т.е. са получили избирателни права, докато първоначално районната администрация казва, че става въпрос за 735 души.

Обяснението на Румен Русев дава основание на СОПА да направи преизчисление – че общият брой на регистриралите се по постоянен адрес за периода 14 ноември 2016 г. - 12 декември 2016 година в "Младост" е едва 291 души, а не както показва протоколът на ГРАО за дата 12 декември 2016 година - 6347 души. Което значи, че живущите с постоянен адрес в района са 88 045, а не както казва ГРАО, 94 176.

Разликата е важна, защото ИК „За Зелен Младост” събра 8822 подписа в подкрепа на референдума за презастрояването, а това означава, че има над 10% искащи плебисцит и е задължително СОС да го приеме (чл. 27, ал. 2 от Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление/ЗПУГДВМС/). Припомняме, че съгласно ЗПУГДВМС, "право да гласуват на местен референдум и на общо събрание на населението имат гражданите на Република България с избирателни права, които имат постоянен или настоящ адрес, когато той е различен от постоянния, на територията на съответните община, район, кметство, населено място, квартал през последните 6 месеца преди насрочването на референдума".

Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф

Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков

В крайна сметка, на база данните от ГРАО, че няма 10% подписали се за допитване жители на "Младост", СОС отхвърли идеята да има референдум заради предложени два незаконосъобразни въпроса. Специално вторият – да има мораториум върху издаването на разрешителни за строеж, според общинските съветници щял да блокира и строителството на необходима инфраструктура, като пътища, тротоари, детски градини, училища.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес