Административният съд в София е назначил експертиза, която да прецени дали е безопасно разстоянието между бъдещата инсталация за изгаряне на отпадъци от ТЕЦ "София" и жилищните сгради.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
Експертната проверка ще трябва да определи и обхвата на засегнатото население от вредните емисии, които ще изпуска инсталацията. Въпреки назначената експертиза обаче изграждането на инсталацията вече е в ход, пише "Дневник".
С това свое решение от сряда съдът е допуснал експертизата, поискана от граждани и от сдружение "За Земята".
Actualno.com припомня, че на 9 март 2017 г. в Административен съд София-град стартира делото, инициирано по жалба на жители на столичния район Сердика срещу новия подробен устройствен план (ПУП) за изграждането на инсталация за изгаряне на отпадъци в ТЕЦ-а.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
Проектът за ПУП предвижда обособяването на нов квартал, който формално няма да граничи с площадката на "Топлофикация", като по този начин се цели живущите да не могат да обжалват като заинтересовани лица евентуално разрешение за строеж на инсталацията, писаха тогава от Гражданската инициатива за обществен и релсов транспорт. Въпреки уверенията на Столична община, че изгарянето на балирани отпадъци (т.нар. RDF) в центъра на София е напълно безопасно, в доклада по оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) липсва оценка на въздействието върху здравния статус на живущите не само в най-близко разположените до инсталацията квартали, но и в рамките на целия град, а се оценява единствено рискът за работещите на площадката на ТЕЦ-София около 2000 души, твърдят от гражданската организация.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
Горното е повод за сериозни притеснения, тъй като поради липсата на работеща система за разделно събиране в столицата, може с голяма сигурност да се очаква, че постъпващите за изгаряне RDF отпадъци ще съдържат повишени нива на опасни замърсители, които при изгаряне се преобразуват в многократно по-токсични вещества, смятат от НПО-то.
Преди почти една година жители на район „Сердика“ събраха близо 2000 подписа за спиране на проекта за изграждането на инсталация за изгаряне на отпадъци, с искане към общината да направи ново широко обществено обсъждане. Столична община не удовлетвори искането им и така всички подробности около проекта – здравните, екологични и финансови последствия, все още са неясни за гражданите на София, казват от НПО-то.
Инициативата за обществен и релсов транспорт отбеляза тогава и че Столична община е упражнила натиск за оттегляне на жалбата.
Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин
Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити