Столична община поиска държавата да окаже финансова подкрепа за градския транспорт.
"Необходимата сума за дофинансиране на градския транспорт в София е 178 млн. лв. за тази година заради рязкото нарастване на цените на електроенергията и заради навлизането на трета година на коронавирус, което води до намаляване на пътниците", обясни на брифинт Зафир Зарков, който е член на Комисията по бюджет и финанси към Столична община.
"Транспортът на столицата е подложен на сериозен финансов натиск. Причините са две - увеличението на цената на електроенергията и намаления пътникопоток заради пандемията. Това води до намаляване на приходите от закупуването на превозни документи", допълни още Зарков.
"Вече говорим за сериозна криза в сектора и е видна необходимостта от подкрепата на държавата", смята той.
Зарков отчете, че през 2020 г. приходите от продажба на превозни документи са се понижили с около 34%, т.е. толкова са реално намалените пътувания заради пандемията. "През миналата година все пак отчетохме известен ръст, а прогнозата за 2022 г. е да има ново нарастване с около 131 млн. лева", допълни той.
Зарков посочи, че през миналана година Общината сериозно се е намесила с финансиране за градския транспорт на София, за да може той да функционира нормално, но вече без намеса на държавата транспортът няма как да устои.
Зарков обясни, че миналата година Столична община е предвидила 150 млн. лв. за градския транспорт. "В средата на годината имаше актуализация на бюджета с още 11.5 млн лв. Тази година също бюджетът на Столична община предвижда 150 млн. лв. за градския транспорт, но без помощта на държавата ще бъде трудно", категоричен е той.
По думите му сега са необходими 112 млн. лв. само за енергоносители - за газ и ток.
"Не сме получавали сериозен ангажимент от държавата, но е необходима навременна помощ. Това е един от приоритетните сектори, обявени от ЕК за финансиране. Имаме нужда да получим необходимия ангажимент и подкрепа за градския транспорт на столицата от ресорните министерства", заяви още той.
"150 млн. лв. предоставя сега Столична община. Не е нормално в тази обстановка това съотношение да изглежда по този начин. Държавата, с всичките й ресурси, има големи възможности да финансира сектори като обществения транспорт. Макар Столична община да издържа сама 2 години на тази криза, вече и под натиска на цените на електроенергия, природния газ и дизеловото гориво, нещата започнаха да стават все по-сложни. Градският транспорт касае 1 400 000 души, които живеят в града", заяви от своя страна Карлос Контрера.
Той изрази безпокойство, че може да се стигне "до разреждане на градския транспорт", което във време на пандемия - може да доведе и до увеличаване броя на заразените.
"До май тази година Европейската комисия е дала светлина на всякакви мерки, които да се предприемат от държавите", каза още Контрера.