Среща със земеделските стопани организираха Местната инициативна група и община Самоков. Целта бе да им се предостави актуална информация, свързана с тяхната дейност, за мрежата „Натура 2000“, защитените видове, финансиращите програми.
Още: Патриарх Даниил ще посети Елин Пелин
Секретарят на общината Ангелина Вангелова подчерта, че предизвикателствата към опазване на околната среда и защитените видове са отговорност не само на държавата и местните власти, но също така на бизнеса и на всеки отделен човек.
„Важно е да се инвестира в съхраняване на околната среда, защото подобряването й ще се отрази на качеството на живот на хората. Ето защо и община Самоков се стреми да реализира проекти с екологична насоченост, за да гарантира една чиста околна среда в региона“, обобщи тя.
Още: Не разпределям средства, не налагам санкции: Митко Светофара отговори на ПП-ДБ-СС
Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости
Един от проектите, по които общината работи с осигурено финансиране, е „Подобряване на природозащитното състояние на видовете в мрежата Натура 2000, чрез подхода ВОМР на територията на МИГ-Самоков” по оперативна програма „Околна среда“.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Представен бе самият проект и дейностите, които предстои да бъдат извършени по него. Целта е да се възобновят местообитанията на изчезващия вид „Южен гребенист тритон“ по поречието на река Палакария и опазване на различни видове прилепи с местообитание в региона.
Представители на Министерство на земеделието разясниха стандартите за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние, към които трябва да се придържат земеделците през новия програмен период.
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
Обсъдено бе и разпределението на бюджета по директните плащания, което предизвика сериозни дискусии. 25% от бюджета на новите схеми за субсидиране са за екосхеми. Те са общо осем и ще дават допълнителна възможност земеделските стопани да кандидатстват за субсидиране.
Във форума участваха Аделина Стоянова - шеф на дирекция „Директни плащания към Министерство на земеделието, и Петър Кировски – шеф на дирекция „Растениевъдство”.