"Активните случаи на заразени с коронавирус медицински работници в Пирогов са около 100 колеги, повечето от тях са в добро общо състояние и го карат леко. Но има около 25, които са в средно тежко състояние. Някои от тях са в Пирогов, други – не. С тях водим ежедневни телефонни разговори и при най-малката нужда им е казано, че веднага могат да дойдат в болницата. Отделили сме един цял етаж – 30 легла – само за лечение с персонала. Той няма нищо общо с тези 10%,които са за останалите болни. Не искам някой да каже, че заради нашите хора , няма да лекуваме останалите. В момента на лечение в Пирогов са 90 пациента плюс 5 на интензивна терапия , на реанимация. Отделението е пълно, но то е пълно динамично. Всеки ден се изписват. Вчера сме изписали 17 пациента. Тази сутрин справката беше за 14 приети, т.е. постоянно въртим потока от пациенти – изписваме, приемаме." Това каза пред БНТ проф. Асен Балтов, директор на Пирогов.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
Всички, които са потърсили помощ в Пирогов, когато имаме свободни легла ги приемаме, когато нямаме – ги препращаме към Координационния център в Инфекциозна болница, от където пациента се насочва, обясни той.
Проблемът е, че хората не разбаха, че ние изнемогваме. Мога да ви дам цифри от вчера – През Пирогов за 24 часа минаха около 70 души с доказана коронавирусна инфекция. От тях на 26 човека е направен скенер, всички останали са били минали през триаж, направени са им кръвни изследвания, снимки и е дадена рецепта със съответната терапия за вкъщи, която да може да бъде изпълнена. Медицинският персонал на смяна е бил повече от 200 човека, не говоря за тези в отделенията и клиниките, които лекуват болните с COVID-19. Говоря за тези , които циркулират в Спешното отделение на Пирогов и се занимават с тези пациенти, т.нар. триаж. И от триажа след това съответните необходими изследвания.
Търсим доброволци, но за Пирогов доброволците няма да са в ковид зоните, а имаме едни 20 дезинфектори – млади хора, които всеки ден изпълняват тази функция и минават по 4 пъти на ден през цялата болница. А един през цялото време седи в триажната зала. Така ще имаме възможност да ги сложим на места, където няма да са толкова изложени на риск от коронавирус.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
Противопоставянето в момента между политици и граждани води до увеличаване на болните в болниците стана още ясно от думите на професора. Това е и апелът ни – да преборим заедно инфекцията и да спазваме мерките. "Аз не смятам, че са ненавременни мерките – всички знаем много повече за нея и сме подготвени. Виждате, че дори и частните болници започват да се включват, въпреки че признават, че досега не са го правили. Факт е необходимостта легловия фонд от 10% на болниците да бъде заделен за инфекцията, защото нейното разпространение не спира.", каза още Балтов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
Смятам, че трябва много повече да се тества и бързите антигенни тестове ще направят точно това. И затова искаме да ги популяризираме и да бъдат взети във всички болници. Той дава една много добра картина и позволява да направим триажа на пациента в рамките на 15 -20 минути. След което да вземем правилното екипиране на колегите и правилното отношение към лечението му. Докато останалите PCR тестове ще бъдат второ ниво.