Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проблемите на София - ВиК мрежата особено за южния район и нощния градски транспорт

17 декември 2019, 06:45 часа • 7989 прочитания

Над 1,3 млрд. лв. са нужни, за да има ВиК мрежа цялата Столична община. Това показва регионалното прединвестиционно проучване за водоснабдяване и канализация, изготвено по проект, финансиран от ОП "Околна среда", пише в. "24 часа".

За да може да има финансова помощ от Европа за начинанието, задължително общинските власти трябва кандидатстват по съответната оперативна програма. През този програмен период ще се финансират агломерации с над 10 хил. жители.

В столицата има 3 зони, които отговарят на условието - самият град, Банкя и Нови Искър. В първата влизат водещите се за луксозни квартали "Бояна", "Драгалевци" и "Симеоново", нови като "Манастирски ливади", както и "Княжево", и "Сухата река". Във втората зона пък са квартали в Нови Искър като "Кумарица", "Курило", "Славовци" и др., а в Банкя - "Градоман", "Михайлово" и др.

Изпълнението на тези проекти ще бъде разделено на два етапа. В първия ще се реализират приоритетни обекти за общо над 350 млн. лв. от оперативната програма. За останалите ще се кандидатства през следващия програмен период и ще се търсят и други източници на финансиране, обясни ръководителят на проекта инж. Добромир Симидчиев.

Сред приоритетните зони, за които общината ще кандидатства сега за еврофинансиране, са новите квартали "Кръстова вада" - целият, "Витоша ВЕЦ - Симеоново", "Манастирски ливади" - целият. С канализация трябва да се сдобият също и "Симеоново", "Драгалевци", "Горубляне", "Овча купел", "Горна баня", "Обеля" и др.

В момента 100% от питейната вода на София се пречиства, а 76% от територията на общината са покрити с канализационна мрежа, каза зам.-кметът по строителство и инвестиции Ирина Савина. След като се реализират проектите по оперативната програма, канализация ще има в 90% от цялата община.

Загуба за градския транспорт

Четирите нощни автобусни линии в София са превозили само 121 906 пътници тази година. Най-голям интерес към тях има в петък срещу събота и в събота срещу неделя. Това става ясно от анализ, разгледан вчера транспортната комисия на Столичния общински съвет (СОС).

Най-много нощни пътници има през юни и юли, а най-малко - през януари и февруари. Най-натоварена е линия N2, която свързва “Обеля” със Студентски град. По нея са пътували 38,6% от всички ползващи нощния транспорт. Най-слаб е интересът към линия N3 - от “Овча купел” до автостанция “Изток”. Возили са се само 13 665 души.

Анализът показва, че приходите от нощния транспорт покриват само 20,09% от разходите и той е на загуба от 1,8 млн. лв. Най-вероятно обаче на редовното заседание на СОС в четвъртък (19 декември) ще бъде решено нощният градски транспорт да работи и догодина. ЦГМ обаче трябва да направи допълнителни наблюдения и да предложи варианти как тези линии да станат по-ефективни. Отчет да се прави на всяко полугодие, залага още докладът, внесен от общинския съветник Зафир Зарков от ГЕРБ.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес