Първият в България дневен център за деца и лица с епилепсия отвори врати в София, съобщи БГНЕС.
Още: Експерт: Употребата на имуностимулатори без нужда е „отворена врата” към автоимунните заболявания
Още: ПП-ДБ: Министърът да вземе мерки срещу напрежението в болниците
13 февруари е и Международният ден на хората с епилепсия.
В дневния център ще се полагат грижи за около 40 деца и младежи. „Ще има всекидневни грижи за децата. Ще получават индивидуална терапия и групови терапия-психосоциална рехабилитация, която дава възможност за различни умения, да се справят и извън центъра, и в живота. Да се научат на много полезни умения, които ще има дадат възможност да имат част от самостоятелност”, обясни Веска Събева, която е председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия. Тя обясни, че децата не усещат пристъпите и не знаят за това, което се случва. „Трябва да ги научат, че никой не ги ограничава, осен болестта и те трябва да спазват тези ограничения, които са минимални, ако всичко се нормализира и се направи програма”, каза председателят на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.
Събева обясни, че капацитетът на центъра не е толкова голям, затова ще продължи да се осигурява индивидуалната подкрепа.
Още: Здравният министър: НЗОК да каже как ще плати 146 млн. лв. надлимитна дейност на болниците
Още: Лекари: Опитват се да унищожат кардиологичната болница
Тя обясни, че около 30 000 са децата в България, страдащи от епилепсия. Един на сто души отключва епилепсия, а един на двадесет души може да получи през живота си някакъв пристъп. „Никой не е застрахован. Въпросът е, че епилепсията е лечима. Може да се излекува. В нашата организация имаме 80 души, които са излекувани”, посочи Събева.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В България лекари убийци няма, те дават здраве: Д-р Брънзалов за оставките в Сандански
Още: След напускането на десетки медици: БЛС с позиция за случая в Сандански
Тя допълни, че първото писмо, с което се обърнала към Софийска община да предостави помещение, в което да изградим този център, е септември 1998 г. „Още първият отговор на общината беше - намерете си помещение. Намерихме една къща, която седеше пустееща, но се оказа, че тази къща няма да ни я дарят. Най-накрая много бързо се намери това помещение благодарение на Йорданка Фандъкова”, обясни Събева.
Тя коментира, че единственото, което я притеснява, е, че годините си вървят, а тя не е намерила човек, който да обучи да заеме нейното място някой ден.
Сред присъстващите на откриването на центъра бе и Тотю Младенов- министър на труда и социалната политика в първото правителство на Бойко Борисов, който заяви, че е в течение от самото начало на Веска Събева и екипа й да създадат този дневен център за деца с епилепсия и родителите им. „Станало е нещо прекрасно. Това стана с помощта на много хора-община София, МТСП и най-вече усилията и твърдата вяра на Веска Събева”, каза Младенов.
Още: Вълшебното лекарство Ozempic нарушава зрението? ЕС започна разследване (СНИМКИ)
Още: След смъртта на бебе: 29 лекари в болницата в Сандански напускат