Столичният общински съвет (СОС) реши Паметникът на съветската армия да бъде преместен. „За“ гласуваха 41 общински съветници, „против“ – 14 и „въздържали се“ –1, като подкрепата си за решението дадоха ГЕРБ-СДС, "Демократична България" и "Патриоти за София".
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
Така общинските съветници възложиха на кмета на Столична община Йорданка Фандъкова да поиска от държавата това да се случи при спазване на всички съгласувателни процедури.
Карлос Контрера беше предложил на мястото на паметника да се изгради монументална композиция и мемориал на създателите на българската държава, включващ паметници на хан Кубрат, хан Аспарух, хан Крум и княз Борис I Покръстител, но предложението му не беше прието. ОЩЕ: Боя и яйца по сградата на Столична община заради Паметника на Съветската армия (ВИДЕО)
Дебатът
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
"Днес успяхме да гласуваме тази историческа неистина, тази историческа лъжа, да бъде махната от центъра на София. С преместването му небето над София ще бъде свободно, синьо", коментира лидерът на "Демократична България" в СОС Грети Стефанова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
Разискванията по предложенията продължиха близо 2 часа. „Ние имаме ясна позиция. Подкрепяме предложението на "Демократична България" за преместването на паметника на Съветската армия. Той е държавна собственост и от 30 години СОС има позиция по този въпрос“, заяви председателят на СОС Георги Георгиев.
„Очакваме от държавата да предприеме нужните действия, за да изпълни решението на СОС, тъй като паметникът е държавна собственост, затова и много внимателно сме формулирали предложения доклад днес, който е различен от този на "Демократична България". Това е политически акт преди всичко и зад него стои ясно мнозинство“, обясни той. ОЩЕ: Фандъкова: Демонстрираме ясна воля за преместване на Паметника на съветската армия
Димитър Вучев от ГЕРБ коментира, че този паметник не е войнишки.
Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин
Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити
„Този паметник е идеологически и цели смазването на хората, които пазят въжделенията си а свобода. Той не е срещу кафявата чума. Няма нищо по-нормално той да си отиде и да отиде в музей. Няма нищо страшно в това“, каза от своя страна съпартиеца му Борислав Бориславов.
Независимият общински съветник Методи Лалов каза, че ГЕРБ са говорили небивалици. "Срамът е за вас, че почакахте сигнала от Банкя, когато вятърът на промяната задуха и вашият началник се чуди как да си спасява имуществото", заяви той. Според него, каквото и ГЕРБ да гласуват днес, не е въпрос на принципи.
Карлос Контрера заяви, че има опасение, че това може да доведе до липсата на какъвто и да е ефект и да се разиграва отново обществото. Ако ще влизаме в бутафория да сме честни пред себе си и пред гражданите, да видим дали действително паметникът ще се демонтира“, заяви той. Според него по този начин не се подменя историята, но тя се чете избирателно. Неговото предложение е да се създаде мемориал на основателите на българската държава.
„Паметници на окупатори нямат място в България“, смята Михаил Петров от ВМРО. Той заяви, че на мястото му трябва да бъде изграден пантеон на български герои.
Различно мнение от своите съпартийци изрази Димитър Антов от ВМРО, според когото паметникът ще се разруши, ако се направи опит за преместването му. Той предложи паметникът да бъде пребоядисан и да му се сложи самолет F-16.
Борис Бонев смята, че темата е проформа и се повдига заради предстоящите избори.
„Може да бутнете Паметника на Съветската армия, но тогава няма да има сянка, в която да се скриете“, каза пък лидерът на БСП-София и председател на групата на социалистите в СОС Иван Таков.
Колегата му от БСП Диана Тонова нарече докладът за преместването на паметника пасквил. Според нея този паметник олицетворява любовта към армия, „която е освободила не само България, а цяла Европа“.