Общински спортни и туристически обекти на територията на София ще могат да се отдават под наем при облекчени условия до 30 години. Това предвижда нова Наредба за управление и разпореждане с общински спортни и туристически обекти, която Столична община пуска днес за обществено обсъждане.
Още: Олимпийските медали от Париж 2024 продължават да се разпадат
Още: "Да те е страх да (не) отидеш на тренировка": Гимнастички признаха за физически и психически тормоз
Възможност за по-дългосрочно стопанисване на спортните обекти дава Законът за физическото възпитание и спорта, изтъкна при представянето на наредбата Николай Стойнев, зам.-председател на Столичния общински съвет, председател на икономическата комисия в СОС и общински съветник от ГЕРБ. По думите му с наредбата ще се реши големия проблем при стопанисването на спортната база – че клубове не успявали да направят нужните инвестиции заради ограниченията по Закона за общинската собственост с максимален срок от 10 години. "С новия закон този срок се увеличава до 30 години, което ни дава възможност да регламентираме в наредбата начина по който ще могат да се отдават за по-дълъг срок такива терени", изтъкна той.
Възможността за предоставяне на спортната база на спортните клубове за по-дълъг период ще им даде сигурността да могат да правят съответните инвестиции, добави той. Като примери за рушащи се спортни обекти, поради липса на инвеститори, той посочи стадионите в Горубляне и в Мировяне, спортна зала в Люлин и изрази надежда с новата наредба такива обекти бързо да намерят наематели, които да ги развият.
Наредбата предвижда облекчения за клубове и федерации, съобщи Анатоли Илиев, общински съветник и председател на Спортната комисия. Безвъзмездно предоставяне на спортни обекти без търг за 10 години е записано в наредбата, посочи той и уточни, че такива директни договори ще се сключват когато кандидатът е само един. Това ще даде възможност на районните кметове, особено в яката под Околовръстното шосе, да отдават такива обекти и да може да се инвестира в тях", отбеляза той. "За кварталните обекти за една година районните кметове ще могат да ги отдават без да се гласува от СОС", посочи още той като пример за новите облекчения.
Още: Кой ще бъде най-високоплатеният пилот през 2025 година: Хамилтън или Верстапен?
Още: Мегасблъсък за 250 млн. долара: Конър Макгрегър се завръща на боксовия ринг срещу Пол
Общинските представители съобщиха, че вече има много постъпили искания за наемане на спортни зали и обекти. Задължително условие за по-дългосрочното отдаване ще е провеждане на конкурс чрез обяви на Столична община и съответния район. Друго задължително изискване ще е да се осигурява ползване на базата от живеещите в района и да има възможност за ползване от хора с увреждания.
Най-важните спортни новини за деня - Специална селекция в канала ни във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Скръбна вест! Отиде си емблематична олимпийска шампионка
Още: Боряна Калейн изпревари Валентина Георгиева и Кубрат Пулев в престижна класация
Заложен е текст в наредбата, предвиждащ облекчено отдаване на плувни басейни на спортни клубове при задължително условие да се ползва минимум 4 часа дневно от училището, в което се намира басейна и да се осигури възможност за тренировки на учениците. Във времето, в което не тренират, може да се организират платени тренировки или достъп за хора от района. Идеята е басейните да се използват през целия ден, поясни Илиев. Сред условията за кандидатите за наемане на обекти за 30 години е задължително лицензиране и да са спортни клубове, федерации или обединени спортни клубове. За наемане на обекти до 10 години ще бъде давана възможност и на училищни настоятелства, юридически лица на бюджетна издръжка, също на неправителствени организации с идеална цел, поясни още Илиев.
Когато става въпрос за изграждане на спортно съоръжение върху общински терен ще се предоставят обекти за 30-годишно стопанисване, например за стадиони и спортни зали. По-малките обекти ще се отдават за по-кратък срок. Предвижда се изготвяне на списък на обектите и имотите, в които влизат както големи обекти, така и малаки квартални площадки. Сред тях няма да бъдат такива, които не са изцяло общинска собственост. "Мария Луиза" е 58% частна собственост и 42% общинска собственост чрез "Софийски имоти", така че новата наредба ще е неприложима за този обект, същото се отнася и за колодрума, и "Юнак", които са държавна собственост, уточниха от общината.
Идеята на работната група, разработила наредбата, е да се насърчава и улеснява управлението и развитието на спорта на територията на София и да се улесни достъпът до спортните съоръжения за хората в неравностойно положение. "Дават се повече пълномощия и възможности на районните кметове за развитие на спортната база по места; подпомага се участието на общината в търговски дружества, чийто основен предмет на дейност е свързан с насърчаване развитието на физическата култура и спорта в София; регулира се и начинът на ползване на училищната спортна база", изтъкнаха от общината.
Още: Карлос Насар: Плаках на погребението на треньора си, но той е безсмъртен (ВИДЕО)