Първата световна шампионка на България в зимните спортове, която днес има ковачница за таланти в Щатите

28 март 2025, 07:00 часа • 18062 | прочитания

"По следите на забравените" е спортна рубрика на Actualno.com, в която търсим историите и съдбите на спортисти, останали в сянката на времето.

Преди броени дни зимните спортове у нас имаха огромен повод за радост, след като Тервел Замфиров стана световен шампион за мъже в сноуборда. Това обаче не е първата световна титла на България в зимните спортове. Днес българският зимен спорт се гордее с общо осем титли: освен тази на Тервел, страната ни има два златни медала в шорттрека чрез Евгения Раданова, още два във фигурното пързаляне чрез Албена Денкова и Максим Стависки, а три шампионски отличия носи ски ориентирането - чрез Пепа Милушева и Станимир Беломъжев, който е двукратен световен шампион.

Пепа Милушева - първият световен шампион на България в зимните спортове

Именно ски ориентирането осигурява на България първа световна титла в зимните спортове. Това се случва благодарение на Пепа Милушева. Тя е родена в село Говедарци, в близост до Самоков, което обуславя нейния път в ските. В комунистическия период регионът около Самоков е благодатен за развитие на спортисти в зимните спортове, като там се развиват много силни школи в различните ски дисциплини. А през 80-те години се създава и група по ски ориентиране, благодарение на която десетилетие по-късно България има световен шампион.

ОЩЕ: (Не)възможният шампион: Станимир Беломъжев (ВИДЕО)

Пепа Милушева

На снимката: Пепа Милушева (вляво)

Дебютира на световно първенство едва на 16

Милушева започва да се занимава активно със ски ориентиране, като още през 1984-а - едва на 16 години, прави дебют на световно първенство: в Италия. Малко по-късно влиза във ВИФ, където фокусът ѝ остава върху ски ориентирането. През 1986 г. България приема световно първенство, а Милушева е част от българската щафета, завършила на трето място. А заради спечеления медал треньорът на отбора и доайен в ски ориентирането Георги Жълтов спазва даденото обещание да обръсне брадата си.

10 години след дебюта - Милушева се връща в Италия, за да покори световния връх

Големият триумф на Пепа Милушева обаче идва през 1994 година - и отново в Италия, 10 години след дебюта си на световната сцена. На Апенините българката успява да стане световна шампионка в класическата дистанция, побеждавайки сериозната конкуренция от скандинавските държави, където имат много по-сериозни традиции в зимните спортове. Освен това Милушева става и четвърта в късата дистанция, както и пета в щафетата с отбора на България.

Пепа Милушева

Пепа Милушева заминава за Америка, за да работи като треньор

Милушева слага край на кариерата си след зимата на 1995 година, а няколко години по-късно се мести в Америка. Първоначално - с идеята да остане там за кратко, но след това животът я завърта по такъв начин, че тя остава отвъд Океана за постоянно. През 1997-ма първата зимна световна шампионка на България става главен треньор в „Крафтсбъри нордик ски клуб” - отбор, който в началото се състои от 3-4 семейства. 17 години по-късно три от децата, които започват да тренират при нея, стават участници на Зимните олимпийски игри в Сочи - признание за нейната работа като треньор.

Пепа Милушева

Милушева създава олимпийски състезатели и работи в един от най-силните отбори в Щатите

Към днешна дата - вече повече от четвърт век, Пепа Милушева продължава да се занимава с треньорска дейност, и то на най-високо ниво. Тя работи в един от най-силните отбори по биатлон и ски бягане във Вермонт, САЩ - в тренировъчен център посредата на нищото, където всичко е подчинено на тренировките и спортната наука. Милушева превърна клуба в ковачница за таланти в зимните спортове, откъдето излизат някои от най-добрите американски състезатели по биатлон и ски бягане.

Родната шампионка е посветена на най-новите открития в спортната наука - и опитва да ги прилага в своята методика на трениране, за да изведе спортните резултати на друго ниво. За Пепа Милушева специалистът по спортна медицина д-р Здравко Тарълов казва: "Тя е жив пример за това, което вярвам в спорта - че с методология и наука в спорта могат да се постигат големи резултати. Аз не съм срещал по-начетен човек на тема физиология. И нещата, които прави и знае, са изумителни. Още повече, че тя прави всичко сама."

Автор: Стефан Йорданов

ОЩЕ от "По следите на забравените": "Таланта" от Разград, който победи Карл Люис и стана най-бързият бял мъж в света, но падна в бездната на изкушенията

Очаквайте статии от рубриката "По следите на забравените" всеки петък в 07:00 часа в Actualno Sport!

Още интересни истории ще откриете в завладяващите спортни рубрики на Actualno.com!

---------------------------------

За да не пропускате нашите спортни рубрики и останалото спортно съдържание, можете да последвате Facebook страницата "Спортни новини - Actualno.com", да поставите отметка на Actualno.com/sport в браузъра си или да го добавите на началния екран на Вашето мобилно устройство чрез бутона "Add to home screen". За други въпроси - пишете ни във Facebook или на имейл адрес editors@webground.bg

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Стефан Йорданов
Стефан Йорданов Отговорен редактор
Новините днес