Общинският съветник от „БСП за България“ изрази несъгласието си с предложението физкултурния комплекс и актовата зала към 21 СУ „Христо Ботев“ да се даде на частен инвеститор.
През годините на Прехода масово се отнемаха и продаваха недовършените или действащи сгради от училища и детски градини. Това е и една от причините децата на София и България към момента да са неграмотни. Това заяви общинският съветник от „БСП за България“ Николай Велчев по време на заседание на Столичния общински съвет. Той изрази несъгласието си с предложението да бъде проведена процедура по учредяване на срочно и безвъзмездно право на строеж върху физкултурен комплекс и актова зала към 21 СУ „Христо Ботев“ в кв. „Лозенец“.
„Това е съзнателен опит от страна на мнозинството от ГЕРБ в Столичен общински съвет да се отнеме съществуваща материална база от 21 СОУ и да бъде предоставена на частни лица. Бъдещето и просперитета на държавата ни през следващите 15 - 20 години ще се осланя на сега подрастващите, които трябва да образовани и висококвалифицирани, а не да са евтина необразована работна ръка“, каза Велчев и добави, че трябва да се навакса загубеното от предходните 30 години.
Общинският съветник съобщи, че състоянието на съществуващия строеж дава възможност за нормална бъдеща експлоатация, за поемане на вертикални и хоризонтални натоварвания от експлоатационните товари и сеизмични въздействия.
„През последните години половината конструкция бе съзнателно разрушена, за да се окупира от частни интереси. Това, че тази част безотговорно е била унищожена от материалната база 21 СУ „ Христо Ботев“ не може с лека ръка да ни накара да учредяваме безвъзмездно право на строеж на някой си заинтересован частен инвеститор. Наложително е да положим усилия да бъде достроена и надстроена останалата част с общински средства, за да я превърнем в модерна и добре оборудвана материална база, отговаряща на европейските изисквания“, категоричен е Велчев.
Според него строежът може да бъде използван по предназначение и може да бъде престрояван и надстрояван, за което има констативно становище. „Възпитаниците на 21 СУ работят успешно по европейски програми, за което получават високи постижения и оценки. Актовата зала на първия етаж може да се ползва от учащите, като представят постиженията си на обществото и на други и училища в София. Училището може да отдава тази зала под наем за културни изяви, изложби, литературни четения, нови книги на български автори, камерни концерти и други и да получава съответно доходи – т.е. да се самоиздържа. Редно е да се предвиди бюджет за бъдещо строителство от Столична община, а не от частни лица“, заяви Николай Велчев.