Просветители, книжовници, учители, революционери, свети личности от миналото ни. Мъдри хора в настоящето – това са народните будители! Онези, които виждат колко е светло и в най-гъстия мрак. Онези, чийто пример българинът пази на най-святото място – в душата си!
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Смята се, че за пръв път Денят на будителите се отбелязва в Пловдив през 1909 г. Празникът идва като израз на огромното желание на будните българи да отдадат почит пред делата и каузите, за които са водили битки възрожденските ни предци. Духът им е жив и сред народа, който кръщава масово училища, улици и читалища с имената на хората, борили се за масово образование и държавен суверенитет.
През 1922 г. Министърът на народното просвещение Стоян Омарчевски в правителството на Александър Стамболийски по инициативата на група интелектуалци внася предложение в Министерския съвет за определянето на 1 ноември за Ден на българските народни будители. И така цар Борис III утвърждава закона за въвеждането на празника на 3 февруари 1923 г. Три години след полагането на подписите под несправедливия Ньойски договор, обществото ни изпада в дълбока духовна криза и намира трайни упори сред идеите на своите предци.
Междувременно небесният покровител на българския народ свети Иван Рилски Чудотворец се превръща и в патрон на българското будителство наред с имената на цял един пантеон от личности, който народът ни мъдро подпечатва със знаците на признанието и отдадената почит.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Комунистическият режим заличава честванията на празника, но той остава в душите на българите и продължава да се отбелязва неофициално чак до 1992 г. Празникът се почита и като Ден на българската наука и журналистика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Цар Симеон Велики, светите Братя Кирил и Методий, Патриарх Евтимий, Паисий Хилендарски, Петър Берон, Петко Каравелов, Иван Вазов, Христо Ботев, Васил Левски, Захарий Стоянов… списъкът на имената е толкова дълъг, колкото е древна и държава ни. А днешните будители работят в едно все по-трудно време. Работят за душите и умовете на младите поколения. И за да я има България и след нас. Защото без будители никой не може!
Автор: Румен Скрински
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки