Вече месеци наред няма реални действия и отговор от страна на Министерство на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство на предложението на голяма група интелектуалци и кинодейци забележителната, но намираща се от години в бедствено положение сграда на „Модерен театър” /кино „Цанко Церковски”/ - недвижима културна ценност, да бъде прекатегоризирана от „местно” в „национално значение”, алармират от гражданско сдружение „Кинопамет".
Още: Чака се засилен трафик около границите и вътре в страната на 5 януари: Къде да внимаваме?
Още: Кой има имен ден днес, 5 януари 2025 г. Честито!
Промяната на статута на сградата на „Модерен театър“, където през 1915 г. се е състояла премиерата на първия български игрален филм „Българан е галант“ на родоначалника на българското кино – Васил Гендов, следва да се извърши по чл.58, ал.4 от Закона за културното наследство. Към днешна дата бившият „Модерен театър” е недвижима културна ценност с категория „местно значение“ и е в списъка на архитектурните и историческите паметници на културата в София от периода 1880 - 1944 г. [ДВ.бр.40/1978 г.] , припомнят от сдружението.
За съжаление собствениците на уникалната сграда в стил виенски сецесион на бул.“Княгиня Мария Луиза“№ 26 , построена през 1907 г. по плановете на арх. Димитър Начев, не полагат грижи за поддръжката й, а в резултат от това олющената й червена фасада се рони и мазилката пада на едри парчета, създавайки сериозна опасност и риск за преминаващите по тротоара граждани, отбелязват от сдружение „Кинопамет".
Смяната на статута на „Модерен театър” от категорията паметник на културата с местно значение - в паметник с национално значение, също така ще предпази, ще спаси сградата на първото българско кино у нас и от потенциалната възможност тя да бъде изтърбушена и превърната в хипермаркет без паркоместа по примера на случващото се със столичното кино „Европа палас” на ул. „Алабин” 35, изтъкват от неправителствената организация.
Още: Прогноза за времето - 5 януари 2025 г. (неделя)
Още: Най-важните новини за деня: 4 януари 2025 г.
Горчивата истина е, че емблематичната за българската култура сграда на кино „Модерен театър“, която е и една от най-красивите в столицата ни, от години продължава да бъде занемарена, необитаема и да се руши, въпреки че според закона собствениците на паметници на културата са длъжни да се грижат за доброто им състояние. Аварийното и изключително опасно състояние на знаковата сграда налага министър Боил Банов на основание чл.12, ал.4, т.2 от Закона за културното наследство в най-кратки срокове да предложи с решение на Министерски съвет сегашният собственик на „Модерен театър“ да бъде обезщетен с равностоен имот – частна държавна собственост, или с право на строеж върху имоти - частна държавна собственост, категорични са в сдружение „Кинопамет". По нататъшното стопанисване и управление на имота на бул.“Княгиня Мария Луиза“№ 26 е редно да бъде възложено на Изпълнителна агенция „Национален филмов център“ или на Българска национална филмотека, а средствата за реставрация и реновиране на така важната за историята на българското кино и българската духовност сграда, в която се е намирало и първото у нас звукозаписно студио, където са се създавали записите на Аспарух Лешников, могат да бъдат осигурени по европейски програми, изтъкват от гражданското сдружение.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Найден Тодоров: Министерство на културата няма да получи по-малко пари
Още: Киселова отива в Калофер, за да отбележи рождението на Ботев