Решението на 46 Народно събрание, заради което майчинските надбавки се изравняват с трудовия доход за цели 2 години (650 лв. месечно и през втората година), предизвиква редица парадокси, коментира в. "Сега".
Още: До какво води липсата на опция „Преглед и тест“ при е-магазините?
Още: Доц. Миланов за обидите между политиците и липсата на възпитание
Припомняме, че предложението дойде от формацията на Мая Манолова - ИБГНИ, и мина при актуализацията на държавния бюджет. То влиза в сила от октомври, 2021 година.
Статистиката на НОИ показва, че средното обезщетение за бременност и раждане (т.нар. високо платено майчинство през първата година на детето) е близко до минималното. Към второто тримесечие среднодневното обезщетение през първата година е 28.75 лв., според данните за изпълнението на бюджета на ДОО. За втората година в момента е 17.80 лв., но от октомври би трябвало да се покачи на 29.54 лв. среднодневно (при 22 работни дни в месеца).
Обезщетение за първата година на детето получават 57 432 българи (сред тях има и бащи, които могат да поемат обезщетението след шестия месец на детето и обикновено го правят заради по-високия си доход). Тези, които получават обезщетение и за втората година, без да работят, са 41 853 души. 6823 родители са решили да се върнат на работа, като получават за това 50% от обезщетението или 190 лв. сега (тази статистика е за първото тримесечие на 2021 г.).
Още: Проф. Рачев прогнозира затопляне в новогодишната нощ
Още: Заради снега: Остава кризисна ситуацията в Троян, Ловеч и Самоков
За всички, осигурени на минимална заплата, втората година ще бъде по-изгодно прекарана в отглеждане на детето, а не обратно на работа. През първата година на детето обезщетението е 90% от среднодневното брутно възнаграждение, но не може да бъде по-ниско от минималната заплата. Сега с нея се изравнява и втората година. Като се има предвид, че когато се върне на работа, майката ще получава по-малко от 650 лв. заради отчисленията за данъци и осигуровки, за нея е по-изгодно да ѝ плащат, за да не работи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради проблеми с тока: Свикват кризисен щаб в Самоков
Още: Пускат градския транспорт до Витоша, снегът надхвърля 2 метра
Още един парадокс се появява при стимулите, въведени преди няколко години за преждевременно връщане на работа. Ако майката прекъсне отпуска си по майчинство и се върне на работа, има право да получава 50% от обезщетението си заедно със своята заплата. Сега обаче излиза, че една жена, осигурена на сравнително висок осигурителен доход - 1300 лв., ще получава от НОИ също 650 лв. като стимул за връщане на работа през първата година, колкото и жените, които вземат противоположното решение и се възползват от пълния си отпуск през втората. Разбира се, в първия случай обезщетението от НОИ ще се получава заедно със заплатата и доходът ще е значително по-висок, но независимо от това депутатите отново изравняват осигурителните права на хора с много различен осигурителен принос.