Започва подготовката за обстойния оглед на паметника на връх Шипка. След него ще започне и планираният ремонт, съобщава БНТ. Плановете предвиждат цялостно обновяване на фасадите, префугиране и подмяна на облицовъчните камъни при нужда, както и обновяване отвътре.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Признателността на българския народ към подвига на героите, защитили с кръвта си Шипченския проход и свободата на България, увенчава величествения Паметник на свободата, който гордо се възвисява на връх Шипка. Времето и метеорологичните условия обаче са дали своето отражение върху него и той започва да се руши.
За да започне реставрацията и консервацията на монумента трябва да се направи първо обследване на фасадите. Това е най-сложната част от предстоящите дейности, като за целта трябва да се осигури и безопасен достъп на експертите да достигнат до всяка точка, тъй като според директора на музея при самото изграждане на Паметника са допуснати доста грешки, приет е с дефекти и всичко това се натрупва с времето.
"Фасадата на Паметника е изработена от местен камък дуламит, който не е много качествен като материал, но на практика с това са разполагали. Този камък има свойството да поема влага, съответно тази влага зимно време при ниските температури тук в района на билото на Стара планина замръзва и постепенно това оказва деструктивно влияние върху самото състояние върху облицовката на Паметника. Отделно фугировките, които са изпълнени с фугираща смес са доста компроментирани", каза Д-р Чавдар Ангелов - директор НПМ "Шипка Бузлуджа". По думите му през тях допълнително също прониква влага, която навлиза във вътрешността на монумента и разрушава интериорното пространство. "Това оказва влияние, както на техническите системи вътре в паметника на Свободата, така и също на нашата постоянна експозиция", каза още той.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Последната сериозна консервационно-реставрационна намеса е била проектирана в края на 70-те години на ХХ в. и извършена в началото на 80-те години. След извършване на обследването ще се направи инвестиционен проект, който трябва да реши проблема с проникването на влагата. "Първо да бъде издигнато едно фасадно скеле, което да позволи безопасно да бъде извършен цялостен оглед на четирите фасади на Паметника на Свободата, да се направи една мрежа на всяка стена, да се фиксира колко квадратни метра облицовъчен камък има във всеки квадратен метър, колко линейни метра фуга трябва да бъде почистена и респективно да бъде изпълнена впоследствие. Тоест да бъдат взети всички параметри на фасадите, което с много голяма точност ще позволи да се остойностят бъдещите ремонтни дейности", каза още Д-р Чавдар Ангелов. Според него има вероятност ако обследването покаже, че Паметникът е опасен, да бъде затворен за посещения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Към момента има предписание, касаещо само външната му част. Заради падащи парчета е поставена ограда, която ограничава достъпа на посетителите до фасадата на монумента. Миналата година приключи цялостната реставрация на лъва на Паметника на свободата на връх Шипка, който разкри нови тайни. Д-р Чавдар Ангелов заяви, че първото което се доказа категорично, че лъвът не е бронзов, а е изработен от месинг. "Освен това стана ясно, че той не е изработен от 25 отделни части, както и тежестта на фигурата се оказа, че е доста по-малко от тиражираното над 20 тона. От това което бе извършено миналата година се установи, че тежестта на лъва е 12 200 кг", каза още той. Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа" притежава статут на единична историческа недвижима културна ценност с категория "национално значение". Дори в периода на усложнена епидемична обстановка, след като отново отвори врати през май, в почивните дни е посещаван от стотици граждани. През миналата година той е бил посетен от 90 000 туристи от България и света.