Ако по време на комунистическия режим не бе изхвърлена от учебниците една част от нашата история, днес всяко българско дете и възрастен "щяхме да знаем как „страхливите българи“ са побеждавали "славните" руснаци", дошли през 1916 г. да откъснат Добруджа от родината ни. Така писателят Захари Карабашлиев коментира във Facebook оскърбителното определение за българите, което направи днес бившият руски вицепремиер и директор на „Роскосмос“ Дмитрий Рогозин.
Припомняме, че в Twitter руският функционер ни нарече "страхливци" и заплаши България с ракети "Сармат" заради отказа на страната ни да отвори въздушното си пространство за самолета на руския външен министър Лавров, който трябваше да посети Белград. Посещението на дипломата е под въпрос, а сръбските власти отчаяно търсят начин как да организират логистиката за визитата му, предвидена на 6 юни.
Обидната реплика, която си позволи Рогозин, който впрочем не за първи път прави непремерени и арогантни изказвания, накара един от най-награждаваните ни съвременни писатели да напише следното:
"По повод един висш руски държавен служител Рогозин, който за радост на копейковци и ниновчета ни е нарекъл "страхливите българи“ и бил косвено заплашил света с ядрена ракета.
Ако учебниците ни по история не бяха така осакатени, заради комунистическия режим, всяко българско дете и възрастен щяхме да знаем как „страхливите българи“ са побеждавали "славните" руснаци, дошли да освобождават Добруджа през Първата световна война 1916. Няма епопея в българската история като тази при Добрич в 3-те дни на септември 1916. Няма такъв пример, в който българска войска и население – жени, деца, турци, татари, евреи се бият срещу руския нашественик в защита на града", пише Захари Карабашлиев.
И продължава: "Българка" на Йовков забравихме ли? А разказите на Антон Страшимиров "Червени страници" са практически неизвестни за деца и възрастни. А думите на подполковник Чолаков в неговата заповед до ротите на 7-ми септември кой помни?: „Войници, не ни се разреши да се окопаем на по-задна позиция. Направете, прочее, така, че да знаят деца и внуци – ако Добрич падне, паднал е, понеже не е останал жив нито един от защитниците му!”."
Писателят напомня, че Добрич не само не пада в руски ръце, но че руснаците са победени и прогонени от българската земя, а българите в онези дни проявяват чудеса от смелост и се окичват с бойна слава. За жалост много наши сънародници днес не знаят тези факти от миналото, защото те не се преподават в училище.
"Срамно е", отбелязва писателят. "Цели глави от българската ни история не се знаят, защото са премахнати, изличени, изопачени, пренаписани, за да се угоди на съветския тоталитарен звяр, същият, който сега тероризира Украйна и шантажира света и ни нарича "страхливи българи"."
"Учебниците ни по история имат неотложна нужда от ревизия -- като част от една всеобща депутинизация. Кога ще стане това?"
ВИЖТЕ ОЩЕ: Лавров кани сръбския външен министър в Москва и се надява поне неговият самолет да долети