"Британец почина, след като се разболял по време на почивка в България, твърди вестник Daily Mirror. Според информацията, той се заразил с легионерска болест по време на престоя си в хотел в Слънчев бряг и около седмица след прибирането си в Хамилтън починал."
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Actualno.com писа за публикацията от 21 август. До днес в британската преса се появи и втори смъртен случай от същия хотел в Слънчев бряг и отново след заразяване с легионерска болест.
Колко опасна и заразна е тази болест? Може ли бактерията легионела да причини смърт?
Легионелата е бактерия, която живее в застояла вода – климатици, непочистени басейни, батериите на чешми. Заболяването започва с висока температура, главоболие и мускулни болки. В последствие може да се появи и затруднение при дишането. Симптомите се появяват до 10 дни след заразяването. Бактерията реално може да се зароди във водната инсталация на всеки дом, особено в големи блокове, ако дълго не сме я ползвали. Това обясни пред НОВА тв проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Националния център по здравеопазване предупреждава всяко лято за тази бактерия. Болестта се среща по-често в хотели, чиито стаи не се ползват.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Когато температурите са високи, а студената вода във водопровода не е достатъчно студена и топлата не е достатъчно гореща, при една температура от 22 до 34 градуса се размножават тези микроорганизими. Става когато е застояла водата, защото инсталацията не е ползвана 5-6 дни.", заяви проф. Кантарджиев.
Мит е, че бактерията може да се разпространи чрез съвременните климатици. Първите взривове на болестта са били от климатици на водна основа, сега обаче не е така.
"Нашите климатици вкъщи и в хотелите са безопасни по отношение на легионелата", обясни проф. Кантарджиев.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Колко смъртоносна е болестта?
Около 7,5% е смъртността при една тежка лятна пневмония. Това напрактика е легионелна пневмония обясни специалистът. В Европейския съюз за 2018 година са регистрирани 11 343 болни от легионерска болест, 700 от тях са починали.
Според проф. Тодор Кантарджиев, публикациите в британските медии са прибързани. 1976 г. е бил първият случай във Филаделфия, САЩ. Една година по-късно вече е бил открит микроба. Тогава България е била една от първите страни в Европа, която е доказала наличието на бактерията във външни езера, в застояла вода във Велинградско.
Съвети от специалиста
Особено ако се връщате след дълга почивка (над 5 дни) през лятото – трябва да пуснете няколко минути водата да се изтече, без да присъствате в банята или край течащата вода.
„Съветвам хората, когато се връщат от море, да източват водата няколко минути и да не присъстват в помещението. 5 минути да се изтече водата, да си пуснал вентилацията в банята или да си отворил помещение и едва след това да влезеш да си вземеш душ или да използваш водата.“, обясни Кантарджиев.
Влизайки директно да вземеш душ след завръщане, рискуваш да вдишаш от тези бактерии.
Според проф. Кантарджиев реално тежките лятната пневмония реално е легионелна пневмония. Те трябва да се лекуват с тетрациклин и макролиди, обясни експертът.