Всеки ще излезе извън нерви, ако няма 30 часа ток и има две малки деца, които реват, че им е студено. В понеделник сутринта като станах, пак нямаше ток. Поне 10 пъти звънях на енергото, никой не ми вдигна, а накрая взеха да отхвърлят позвъняванията. Затова реших да отида при тях, за да направя закуска за децата. Това разказа Явор Павлов, който нахлу в понеделник в офиса на енергото в Силистра, в ефира на Нова телевизия.
ОЩЕ: Опече си работата: Когато снегът спре тока, идваш в енергото със скара (ВИДЕО)
"Влизам вътре, смеят ми се госпожите. Те с къси поли, с ризки с къс ръкав на топличко си седят", коментира мъжът.
Според него точно това е начинът да си потърсиш правата. "6 млн. българи си седят по къщите и нищо не правят. Затова сме на това дередже", каза Явор.
Той сподели, че е спокоен човек. "Имам си автосервиз. Не съм зависим от някой, особено от държавата, за което много се радвам", разказа той.
Явор работил в чужбина 15 години. Върнал се у нас и си направил малък бизнес. "За да мога да хрантутя онези 240 гулани там в парламента", коментира той.
ОЩЕ: 55 училища в страната остават затворени
Мъжът не смята, че е прекалил. И призова всички, ако имат проблеми, да отиват и да си ги решават по този начин.
Отговорът на министъра
"Напълно разбирам гнева на хората. Ситуацията е извънредна", каза министърът на енергетиката Румен Радев.
ОЩЕ: Стотици населени места все още са без ток
Той обясни, че над 90% от авариите по електроразпределителната мрежа са отстранени. "От 12 185 засегнати трафопоста, 90% от тях са поправени с подсигурено електрозахранване", каза Радев. Все още обаче има малки населени места без ток, а екипите работят по проблемите.
Радев добави, че големите щети са били по стълбовете. "Основен проблем е трудният достъп до тях и невъзможността да бъдат достигнати, въпреки високопроходимата техника. Проблемите са най-вече в прекъсване на трасетата”, обясни министърът.
"Мрежа се поддържа не само с ремонт, а чрез рехабилитация. Поетапно трябва да се върви към премахване на въздушните трасета и преминаване към подземни", заяви Радев. По думите му КЕВР като регулатор следи инвестиционните програми. "Голяма част от мрежата не е в добро състояние. Мрежите имат нужда от по-големи инвестиции, но това достига и до сметките – таксите достъп и пренос. Таксите са от порядъка на 10% от дадена сметка", уточни Румен Радев.
Министърът не енергетиката не отговори конкретно какво се мисли като стратегия предвид климатичните промени. „Такава трябва да има и се обсъждат“, каза той.